Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.986.2021.2.RK
Opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 14 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 6 stycznia 2022 r. (wpływ 6 stycznia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca od 1 lutego 2021 r prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT).
Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stosując stawkę 19% (podatek liniowy).
Wnioskodawca świadczy usługi programistyczne w oparciu o zawartą umowę na świadczenie usług z Sp. z o.o. Na podstawie zapisów umownych Wnioskodawca przenosi, w ramach otrzymanego wynagrodzenia majątkowe prawa autorskie do utworu (także poszczególnych jego elementów) na polach eksploatacji, odnoszących się do całego utworu oraz do poszczególnych jego części. Wnioskodawca w trakcie wykonywanych prac zajmował się tworzeniem oprogramowania w języku programowania ....
Wynikiem działalności programisty jest wytworzenie innowacyjnego oprogramowania będącego składowymi aplikacji bankowej. Wnioskodawca w trakcie tworzenia kodu programistycznego wytwarza zaawansowane algorytmy oraz rozwiązania techniczne. Tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie wyróżnia zastosowanie wypracowanych algorytmów, pozwalające na dostęp do stworzonych rozwiązań z dowolnego urządzenia, zarówno mobilnego, jak i stacjonarnego, a także wypracowanie nowatorskich algorytmów odpowiedzialnych za weryfikację zgodności danych, a w efekcie uzyskanie wiarygodnej autoryzacji i autentykacji klientów. W trakcie prac nad aplikacją wykonywano wiele testów wykonalności, gdyż zastosowane rozwiązania nie posiadały odpowiedników funkcjonujących na rynku. Wnioskodawca wytwarza wskazany kod programistyczny „w oderwaniu”, a następnie jest on dołączany do aplikacji ulepszanej. Wskazany kod stanowi osobne kwalifikowane prawo własności intelektualnej w myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe elementy, funkcjonalności itp. dodawane, wprowadzane do danego oprogramowania – wytworzone przez Wnioskodawcę w ramach jego ulepszania (nowy kod programistyczny) – przed implementacją (dołączeniem do oprogramowania, które jest/będzie ulepszane) stanowią odrębne od tego oprogramowania programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty