Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.503.2021.5.MT
Podział spółki przez wydzielenie - skutki dla wspólników (osób fizycznych).
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego (podziału spółki przez wydzielenie Działu Aktywów Trwałych) w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
24 czerwca 2021 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie – na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 października 2021 r.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania: A. Sp. z o.o. Sp. k.;
2) Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
‒ B. Sp. z o.o. w organizacji, ul. (…);
‒ C.D, ul. (…);
‒ E.F., ul. (…).
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka A. sp. z o.o. spółka komandytowa („Wnioskodawca”, „Spółka”) od 1 stycznia 2021 r. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i jest polskim rezydentem podatkowym, tj. posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
Obecnie planowane jest przekształcenie Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. Po przekształceniu Spółka będzie w dalszym ciągu polskim rezydentem podatkowym, a zakres jej działalności w związku z przekształceniem nie ulegnie zmianie.
Następnie w celu oddzielenia kluczowych aktywów biznesowych, tj. nieruchomości oraz znaków towarowych od ryzyk biznesowych i prawnych wynikających z działalności Spółki, jako spółki operacyjnej, planowane jest przeniesienie działalności dotyczącej aktywów trwałych Spółki („Działalność Wydzielana”) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącą polskim rezydentem podatkowym („Spółka Majątkowa”) („Podział”). Wnioskodawca planuje przeprowadzić Podział w formie podziału przez wydzielenie w rozumieniu art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505; dalej jako „ksh”). W wyniku Podziału składniki majątkowe przeznaczone do prowadzenia Działalności Wydzielanej Spółki, wskazane i opisane szczegółowo poniżej, zostaną przeniesione do Spółki Majątkowej. W toku Podziału udziały w Spółce Majątkowej obejmą Pani E.F. i Pan C.D, obecni komandytariusze Wnioskodawcy, a na dzień Podziału wspólnicy Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty