Notariusze mają wydawać nakazy zapłaty
Projekt zmierza de facto do odciążenia sądów, ale nie zapewnia wystarczającej ochrony praw dłużnika-konsumenta. Może on pogłębić chaos i poczucie zagubienia konsumentów w niejasnych dla nich procedurach. Ponadto nie przewiduje obowiązku badania przez notariusza wniosku o wydanie nakazu pod kątem klauzul abuzywnych. A notariusz nie jest sądem i nie ma konstytucyjnego umocowania do rozstrzygania sporów cywilnych.
Resort sprawiedliwości przekazał Rzecznikowi Praw Obywatelskich do zaopiniowania projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw. Zastępca RPO Stanisław Trociuk przedstawia MS swe uwagi, wnosząc o ich wykorzystanie podczas prac legislacyjnych. - Projekt wydaje się niekompletny i wymaga uzupełnienia - podkreśla.
Nadzór nad notariuszami
Przewidziany w projekcie system nadzoru nad notariuszem wydaje się zbyt rozbudowany i może przekładać się na jego efektywność. Wprowadzenie nadzoru sprawowanego przez wiele podmiotów może też spowodować niemożność wykonywania zadań przez poszczególne organy nadzorcze w sposób należyty. Nie przedstawiono jednocześnie aktu wykonawczego, który wskazywałby w jaki sposób podmioty te mają wykonywać swoje zadania nadzorcze.
Odpowiedzialność dyscyplinarna notariuszy
Wątpliwości konstytucyjne budzi powoływanie przez Ministra Sprawiedliwości rzecznika dyscyplinarnego notariatu-organu samorządu notarialnego. W uzasadnieniu wskazano, że obecny system nadzoru nad notariatem okazał się niewystarczający, a wobec odmiennego od innych zawodów zaufania publicznego statusu notariusza, konieczne stało się przemodelowanie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty