Skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni oraz obowiązek wcześniejszego doręczenia listy wymaganych dokumentów - to niektóre z rozwiązań zaproponowanych w tzw. pierwszym pakiecie deregulacyjnym dla firm. Celem projektowanych regulacji jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz zagwarantowanie 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian, które dotyczą
Łatwiejsze zakładanie firmy, mniej wymogów regulacyjnych, szybsze procedury administracyjne, rozwój najmniejszej działalności gospodarczej, w tym rzemiosła, czy krótszy czas kontroli - to propozycje zmian dla przedsiębiorców jakie znalazły się w tzw. pierwszym pakiecie deregulacyjnym. 11 marca 2025 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy deregulacyjnej, przygotowywany przez MRiT od ubiegłego roku
Ponad 90% firm uważa, że sztuczna inteligencja (AI) pozytywnie wpłynie na sposób prowadzenia sporów podatkowych, wynika z raportu PwC Global Tax Controversy and Dispute Resolution. Przedsiębiorcy liczą również, że sztuczna inteligencja pomoże w identyfikacji nieprawidłowości i umożliwi podjęcie działań zapobiegających sporom z administracją skarbową. Jednocześnie, obawy firm budzą mechanizmy międzynarodowego
Platforma internetowa, za pomocą której można wynająć rower, hulajnogę, kajak, ponton, deskę do surfingu lub snowboardu, narty, łyżwy, żaglówkę, motorówkę czy przyczepkę w celach sportowych lub rekreacyjnych, musi przekazywać szefowi KAS dane najemców. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Z wydanej przez niego interpretacji wynika, że wszystko to są „środki transportu”, więc ich płatne
Od 1 stycznia 2025 wniosek o utworzenie adresu do e-Doręczeń stał się elementem wniosku o wpis do KRS. Przedsiębiorcy wpisani do KRS przed 1 stycznia 2025, będą musieli wpisać adres do e-Doręczeń do BAE nie później niż 1 kwietnia 2025. Usługa umożliwi im prowadzenie formalnej korespondencji z administracją publiczną online - przypomina resort cyfryzacji.
Deregulacja pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki. Uproszczenie przepisów i zmniejszenie biurokracji to czynniki, które mogą się przyczynić do wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej – wynika z analiz Business Centre Club.
Ministerstwo Finansów potwierdziło w odpowiedzi na pytanie DGP, że unieważnienie umowy kredytu walutowego oznacza, iż podatnik nie skorzysta z ulgi mieszkaniowej w PIT.
Zakup czterech mieszkań w ciągu kilku lat, wyremontowanie ich, a następnie sprzedaż z zyskiem wypełnia znamiona działalności gospodarczej, od której należy odprowadzić podatek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Od 25 lutego w rządowej aplikacji mObywatel pojawiła się nowa usługa „Podpisz dokument”. Dzięki niej właściciele dowodów osobistych z warstwą elektroniczną są w stanie podpisać e-dowodem dowolny dokument w postaci PDF.
Do 28 lutego 2025 r. przedsiębiorcy, którzy w drugim półroczu 2024 r. korzystali z maksymalnych cen energii elektrycznej, muszą złożyć informację o korzystaniu z pomocy de minimis. W przypadku niezłożenia oświadczenia rozliczenia zostaną skorygowane według ceny, która wynika z umowy z dostawcą energii.
20 lutego 2025 r. opublikowano projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych. Jego celem jest m.in. zwiększenie obowiązków informacyjnych oraz likwidacja podziału akcji na imienne i na okaziciela.
„Kupując podróbki, tracisz wiele razy” – ruszyła siódma odsłona kampanii przeciw nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin.
Przedsiębiorstwo, które ma linię przesyłową na cudzym gruncie i korzysta z darmowej służebności przesyłu, nie uzyskuje wskutek tego przychodu z nieodpłatnych świadczeń – orzekł WSA w Kielcach.
Przyspieszenie procesów, automatyzacja zadań, weryfikacja wydajności pracowników - to tylko niektóre potencjalne korzyści korzystania z AI (sztucznej inteligencji). Obejrzyj wypowiedź naszego eksperta i dowiedz się, jak AI może usprawnić pracę w firmie.
Operatorzy sieci telekomunikacyjnych powinni być zobowiązani do poinformowania właściciela urządzenia o tym, że jego telefon znajduje się w biurze rzeczy znalezionych. Dziś przekazanie takiej informacji nie jest możliwe. Związek Powiatów Polskich (ZPP) domaga się nowych uprawnień dla starostów. Takie uwagi wniósł do projektu ustawy o zmianie ustawy o rzeczach znalezionych oraz ustawy – Kodeks cywilny
Spółka komandytowa pobiera i wpłaca do urzędu skarbowego podatek od wypłaconej komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku, dopiero gdy sama złoży deklarację CIT-8 – orzekł po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Wraz z wprowadzeniem klasyfikacji PKD 2025 w statystyce, ewidencji, dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej, możliwe jest nadal stosowanie klasyfikacji PKD 2007, dla działalności rozpoczętej przed 1 stycznia 2025 roku. Okres przejściowy, w
Jeżeli fundacja rodzinna z góry zakłada, że być może sprzeda nabytą nieruchomość, to nie ma znaczenia termin, w którym to nastąpi. W takiej sytuacji dochód ze zbycia będzie opodatkowany 25-proc. sankcyjnym CIT, nawet jeśli sprzedaż nastąpi po wielu latach – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 14 grudnia 2024 r. do 16 stycznia 2025 r.
Spłata hipoteki nie jest nakładem zwiększającym wartość nieruchomości otrzymanej wcześniej w darowiźnie – orzekł po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny.
Do połowy lutego potrwają konsultacje publiczne zmian w prawie o ruchu drogowym dotyczące m.in. młodych kierowców. Projekt resortu infrastruktury zakłada też m.in. odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym.
Zakaz emisji reklam sugerujących, że zaciągnięcie kredytu poprawi sytuację finansową konsumenta - m.in. takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy, nad którym pracuje UOKiK. Rząd planuje w II kwartale przyjąć przepisy mające zwiększyć ochronę interesów osób, którym oferowane są kredyty konsumenckie.
Opłaty eksploatacyjne, które spółdzielnia pobiera od przedsiębiorców będących właścicielami lokali znajdujących się w jej zasobach, są opodatkowane, jeżeli spółdzielnia nie wie, w jaki sposób lokal jest wykorzystywany, a więc czy został on przeznaczony na cele mieszkalne, czy użytkowe – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.