Aktualności

Aktualność
07.11.2024 11:15 Obrót gospodarczy

5 listopada 2024 r. Prezydent podpisał projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis, Projektowana ustawa dostosowuje krajowe przepisy do prawa unijnego. Obecnie w polskich aktach prawnych znajdują się odniesienia do poprzednich rozporządzeń KE dotyczących pomocy de minimis.

Aktualność
04.11.2024 13:21 Obrót gospodarczy

Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na interpelacje poselskie, dotyczące wątpliwości związanych z działalnością gospodarczą fundacji rodzinnych.. Poniżej omówiono odpowiedzi Ministerstwa Finansów na trzy interpelacje, które dotyczą m.in. możliwości inwestycyjnych fundacji rodzinnych oraz opodatkowania ich działalności gospodarczej.

Aktualność
04.11.2024 06:00 Obrót gospodarczy

Umowa z zamkniętym funduszem inwestycyjnym nie ma charakteru umowy wzajemnej i nie można od niej odstąpić w trybie przewidzianym dla takich umów – uznał Sąd Najwyższy.

Aktualność
29.10.2024 06:00 Podatki Obrót gospodarczy

Utworzenie fundacji rodzinnej zarządzającej rodzinnymi aktywami w celu finansowego zabezpieczenia jej beneficjentów, w tym potomstwa fundatorów, nie podlega klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania – potwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej w opinii zabezpieczającej.

Aktualność

Od 2024 r. maksymalny limit pomocy de minimis, z jakiej przedsiębiorca może skorzystać, w ciągu trzech kolejnych lat podatkowych, wynosi 300 000 euro. Jest to kwota łączna dla wszystkich form wsparcia, jakie firma może otrzymać, niezależnie od tego, czy pomoc pochodzi z funduszy krajowych, regionalnych czy unijnych. Przekroczenie limitu może mieć poważne konsekwencje dla przedsiębiorcy.

Aktualność
23.10.2024 06:00 Podatki Obrót gospodarczy

Jeżeli wkład niepieniężny jest zwracany członkowi spółdzielni w takiej samej formie i wysokości, to spółdzielnia nie uzyskuje z tego tytułu przychodu podatkowego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aktualność
23.10.2024 06:00 Podatki Obrót gospodarczy

W Ministerstwie Finansów trwają prace koncepcyjne nad zmianami w przepisach podatkowych dotyczących fundacji rodzinnych. Na razie w sprawie obecnych przepisów resort nie poluzowuje swojego stanowiska.

Aktualność

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie na rynku pracy. Chociaż przynosi liczne korzyści, wymaga także zwiększonej dbałości o bezpieczeństwo danych. Zastosowanie odpowiednich środków ochrony, takich jak silne hasła, VPN, oprogramowanie antywirusowe oraz regularne szkolenia pracowników, może znacząco zminimalizować ryzyko cyberataków.

Aktualność
21.10.2024 06:00 Podatki Obrót gospodarczy

Jeżeli przedsiębiorca nie zawarł z kontrahentem umowy o współpracy, to nie musi sumować wartości dokonywanych u niego zakupów, aby badać, czy nie przekroczy gotówkowego limitu 15 tys. zł – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Aktualność

Od 1 stycznia 2025 roku zmieni się limit przychodów zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Osoby fizyczne, wspólnicy spółek cywilnych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie będą prowadzić księgi rachunkowe jeżeli ich przychody netto osiągną co najmniej równowartość 2,5 mln euro, a nie jak obecnie 2 mln euro. Nowe limity będą miały zastosowanie do roku obrotowego rozpoczynającego

Aktualność

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi, mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia interwencyjnego. Wnioski do ZUS można składać od 5 października 2024 roku. Przedsiębiorca, który otrzyma świadczenie, będzie zobowiązany do prowadzenia działalności przez 6 miesięcy od dnia otrzymania wsparcia. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić i jak złożyć

Aktualność

26 września 2024 r. rząd zgłosił autopoprawkę do rządowego projektu nowelizacji ustawy powodziowej. Przewiduje ona m.in. wypłatę przez ZUS świadczenia interwencyjnego dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią.

Aktualność
23.09.2024 10:40 Podatki Obrót gospodarczy

Artykuły pierwszej potrzeby, takie jak żywność, lekarstwa, odzież, pościel, przeznaczone do nieodpłatnej dystrybucji wśród powodzian przez organizacje państwowe lub uprawnione organizacje charytatywne są zwolnione z cła - poinformował resort finansów. Zarówno przepisy celne jak i ustawa o VAT przewidują zwolnienia dla importu towarów sprowadzanych w celach charytatywnych. Zwolnienie z VAT stosuje się

Aktualność
19.09.2024 14:55 Obrót gospodarczy

3 września 2024 r. został opublikowany projekt zmian w CEiDG.

Aktualność
19.09.2024 12:48 Podatki Obrót gospodarczy

KAS przypomniała, że zarówno przepisy celne jak i ustawy o VAT przewidują zwolnienia dla importu towarów sprowadzanych w celach charytatywnych. Ponadto wyjaśniono jak wypełniać zgłoszenia celne gdy korzystamy z tych zwolnień.

Aktualność
16.09.2024 10:00 Obrót gospodarczy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek poinformował o przekazaniu Ministrowi Finansów Andrzejowi Domańskiemu uwag do nowej wersji projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej w zakresie przepisów dotyczących podatków od nieruchomości z prośbą o ich rozważenie.

Aktualność
11.09.2024 13:19 Podatki Obrót gospodarczy

Od 2025 r. będzie możliwość ubiegania się o zwrot akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę. Planowane jest też wprowadzenie zwolnienia od akcyzy dla samochodów osobowych podlegających profesjonalnej rejestracji, o której mowa w ustawie – Prawo o ruchu drogowym, wykorzystywanych do celów badawczych lub prac rozwojowych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej

Aktualność
09.09.2024 15:02 Podatki Obrót gospodarczy

Jeden wniosek przy rejestracji spółki cywilnej, wpis do CEIDG w formie elektronicznej, a docelowo pełna cyfryzacja CEIDG - takie zmiany zawiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Obecnie trwają konsultacje publiczne projektu nowelizacji ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (CEIDG).

Aktualność
05.09.2024 08:35 Podatki Obrót gospodarczy

Wnioski o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) będzie można składać wyłącznie online - zakłada projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Odejście od możliwości składania wniosków w formie papierowej będzie następować stopniowo, od 1 czerwca 2026 roku będzie dotyczyć wniosków składanych przez przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie

Aktualność

Firmy coraz odpowiedzialniej podchodzą do obrotu danymi i e-dokumentami. W latach 2018–2023 zainteresowanie podpisem elektronicznym na polskim rynku zwiększyło się trzykrotnie – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie KIR i ZBP. Polscy przedsiębiorcy coraz powszechniej korzystają też z e-pieczęci, czyli kolejnego narzędzia do potwierdzania autentyczności dokumentów elektronicznych.

Aktualność
03.09.2024 09:51 Podatki Obrót gospodarczy

Sądy będą karać przedsiębiorców za minimalne opóźnienia w transakcjach handlowych. Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci, wierzyciele, domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub kilkudniowych, a nawet kilkutygodniowych zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. to się może zmienić.

Aktualność
03.09.2024 05:00 Obrót gospodarczy

Najczęściej wykorzystywaną funkcjonalnością aplikacji mObywatel jest obecnie zastrzeżenie numeru PESEL czy złożenie wniosku o bon energetyczny. W połowie sierpnia pojawiła się usługa Bezpiecznie w sieci, dzięki czemu użytkownicy najnowszej wersji aplikacji szybciej mogą zgłosić oszustwo w internecie. Jeszcze w tym roku mogą się pojawić kolejne funkcjonalności, m.in. możliwość dodania do systemu legitymacji

Aktualność
30.08.2024 09:35 Podatki Obrót gospodarczy

Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad uszczelnieniem systemu opodatkowania fundacji rodzinnych. Wśród zapowiadanych zmian znalazło się między innymi objęcie 19 proc. podatkiem sprzedaży majątku fundacji. Rada Przedsiębiorczości apeluje do Ministra Finansów o wstrzymanie prac nad propozycjami niekorzystnych dla przedsiębiorców zmian podatkowych w ustawie o fundacji rodzinnej i dialog z biznesem

Aktualność
29.08.2024 12:30 Podatki Obrót gospodarczy

Skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni oraz obowiązek wcześniejszego doręczenia listy wymaganych dokumentów - to niektóre z rozwiązań zaproponowanych w tzw. pierwszym pakiecie deregulacyjnym dla firm. Celem projektowanych regulacji jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz zagwarantowanie 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian, które dotyczą

Poprzednia Następna