Interpretacja indywidualna z dnia 21 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.879.2021.2.JK
Obowiązki płatnika.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe w części dotyczącej braku obowiązków płatnika w sytuacji wypłaty zysku osiągniętego przez spółkę przed dniem 1 stycznia 2021 r. i nieprawidłowe w części dotyczącej uprawnienia do pomniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych pobieranego od przychodów wypłacanych Komplementariuszom z tytułu udziału w zysku Spółki, wypracowanego po uzyskaniu przez Spółkę statusu podatnika CIT, o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału danego Komplementariusza w zysku Spółki i podatku należnego od dochodu Spółki za ubiegły rok podatkowy Spółki na podstawie art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
19 września 2021 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 19 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w dniu 14 grudnia 2021 r. oraz w dniu 16 grudnia 2021 r. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
(...);
2) Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
(...)
Opis zdarzeń przyszłych
Spółka komandytowa z siedzibą na terytorium RP [zwana dalej Spółką, Spółką Komandytową, Zainteresowany] będąca rezydentem podatkowym RP prowadzi działalność deweloperską na terytorium RP.
Spółka od 1 stycznia 2021 r. jest podatnikiem CIT. Aktualnie wspólnikami Spółki są osoby fizyczne jako komandytariusze [zwane dalej Wspólnikami będący także Zainteresowanymi] oraz komplementariusz – spółka z o.o., której Wspólnicy są udziałowcami. Planowana jest zmiana umowy Spółki polegająca na tym, że Wspólnicy uzyskają status Komplementariuszy Spółki, zaś spółka z o. o. będąca dotychczas komplementariuszem Spółki stanie się komandytariuszem. W ramach planowanej zmiany umowy Spółki nie zostanie zmieniona proporcja udziałów w zysku Spółki posiadanych aktualnie przez wspólników, tj. Wspólników będących aktualnie komandytariuszami oraz sp. z o. o. jako komplementariusza. Dotychczasowi komandytariusze będą posiadali taki sam udział w zysku Spółki po uzyskaniu statusu komplementariuszy. Po dokonaniu wyżej opisanej zmiany umowy Spółki polegającej na uzyskaniu przez Wspólników statusu Komplementariuszy w przyszłości Spółka może dokonać wypłaty zysków bilansowych na rzecz Wspólników będących wówczas komplementariuszami oraz sp. z o.o. będącej wówczas komandytariuszem (w przypadku Spółki nie jest praktykowana wypłata zaliczek na udział w zysku lecz dokonana może zostać wypłata zysku po zamknięciu roku obrotowego). Rok obrotowy (podatkowy) Spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Spółka posiada niepodzielone (niewypłacone na rzecz wspólników) zyski osiągnięte za poprzednie lata obrotowe w okresie poprzedzającym dzień 1 stycznia 2021 r., gdy stała się podatnikiem CIT. Spółka zakłada, że osiągnie także zyski bilansowe w kolejnych okresach obrachunkowych, tj. w latach obrotowych następujących po 1 stycznia 2021 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty