Interpretacja indywidualna z dnia 10 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.361.2021.2.KU
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym 21 października 2021 r., uzupełnionym pismem złożonym 22 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
21 października 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego wniosek, uzupełniony pismem złożonym 22 listopada 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest obywatelem Polski, prowadzi jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą, z przeważającą działalnością według kodów PKD 62.01.Z (Działalność związana z oprogramowaniem) na terenie RP i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy PIT. W ramach wyżej wymienionej działalności gospodarczej, wykonując zlecenia dla Wnioskodawca zajmuje się głównie tworzeniem modeli danych w języku ... w narzędziach: ... oraz przygotowywaniem kodu rozwijającego aplikację ... w technologii ..., konfiguracja zapisana w plikach CSV, modyfikacja kodu integracyjnego interfejsów .... Realizacja zleceń dla ..., to tworzenie modyfikacji kodu aplikacji ... w narzędziach ... w języku .... Wykorzystuje aplikacje i technologie: ...
Wnioskodawca realizuje zlecenia uczestnicząc w projektach, w których jest częścią zespołu developerskiego. Tworzy autorskie rozwiązania, które są elementem większego projektu. Na podstawie zawartych umów Wnioskodawca przenosił i przenosi na Zleceniodawcę, na czas nieokreślony całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego (oprogramowania) opisanego we wniosku. Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę jest elementem znacznie szerszego procesu B+R prowadzonego w ramach projektów. Rozwijanie tych rozwiązań jest procesem ciągłym, ponieważ regularnie wydawane są nowe, ulepszone wersje oprogramowania. Praca nad kolejnymi wersjami wymaga dogłębnej analizy oraz badań, których efektem są nowe funkcjonalności systemów tworzonych przez Wnioskodawcę. W efekcie tych badań Wnioskodawca zdobywa i poszerza wiedzę o danej technologii i zagadnieniu, którą to wiedzę wykorzystuje, tworząc przedmiotowe systemy do inteligentnego wyszukiwania danych. Prace programistyczne Wnioskodawcy mają na celu wyeliminowanie lub zminimalizowanie technicznych ograniczeń i dalej do dokonania postępu poprzez:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty