Interpretacja indywidualna z dnia 24 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4012.9.2021.1.AW
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przy udzieleniu pożyczki, Wnioskodawca działa jako podatnik VAT, tj. podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, a w rezultacie czynność udzielenia pożyczki przez Wnioskodawcę na rzecz pożyczkobiorcy, stanowi usługę objętą zakresem podatku od towarów i usług (VAT), kwalifikowaną jako świadczenie usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegające zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2021 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności udzielania pożyczek za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 października 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności udzielania pożyczek za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą prawną – spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającą siedzibę i zarząd na terytorium Polski. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski w zakresie handlu produktami w postaci aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej (np. gniazdka, łączniki, rozdzielnie elektryczne i ich wyposażenie, itp.). W przedmiocie działalności Wnioskodawcy, zarówno w umowie spółki, jak i w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, nie figuruje udzielanie pożyczek ani inna tego typu działalność finansowa. Dotychczas Wnioskodawca nie prowadził działalności w zakresie udzielania pożyczek, jednak z uwagi na nadwyżki finansowe powstałe z zysków z lat poprzednich, dnia 22 września 2021 r. Wnioskodawca zawarł z inną spółką umowę pożyczki, na mocy której Wnioskodawca udzielił drugiej stronie (pożyczkobiorcy) oprocentowanej pożyczki pieniężnej, która ma zostać spłacona w terminie do dnia 31 grudnia 2026 r. Pożyczkobiorca jest
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty