22.11.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.217.2021.2.AK

Wydanie interpretacji w zakresie możliwości zastosowania preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2021 r. (data wpływu 3 sierpnia 2021 r.), uzupełnionym dnia 4 listopada 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej   jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą, jest zarejestrowany w CEIDG. Z podatku dochodowego od osób fizycznych rozlicza się na podstawie przepisu art. 30c updof, jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402 ze zm.).

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wytwarzanie, rozwijanie oraz ulepszanie programów komputerowych (oprogramowania, części oprogramowania, aplikacji - dalej także jako: "Oprogramowanie"), oznaczone kodem PKD 62.01 Z. Obecnie tworzy Oprogramowanie dla jednego z podmiotów, z którym współpracuje (dalej: "Klient"). Wnioskodawca na podstawie posiadanej wiedzy w zakresie technologii informatycznych i doświadczenia w zakresie przygotowywania programów komputerowych samodzielnie projektuje architekturę poszczególnych aplikacji oraz tworzy efektywne algorytmy, co w dalszej kolejności przekłada się na kod źródłowy Oprogramowania. Kod źródłowy i wszystkie algorytmy są unikalne, tj. stworzone przez Wnioskodawcę (jest on ich autorem i właścicielem), stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze - wyraz własnej twórczości intelektualnej Wnioskodawcy. Tworzy je na swoim komputerze, wykorzystując ogólnodostępne narzędzia i technologie. Powstałe Oprogramowanie testuje i wysyła Klientowi (umieszcza w repozytorium kodu, którego właścicielem jest Klient). Wytwarzane, rozwijane oraz ulepszane przez Niego Oprogramowanie spełnia definicję utworów, i jako programy komputerowe podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze. zm.) - dalej "upa".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne