02.11.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.296.2021.2.IL

możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP BOX)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym 12 lipca 2021 r., uzupełnionym pismem złożonym 25 października 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP BOX) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego wniosek, uzupełniony pismem złożonym w dniu 25 października 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od dnia 1 stycznia 2021 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą…, której przedmiotem jest przede wszystkim działalność związana z oprogramowaniem.

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Niego forma opodatkowania to podatek liniowy. Od rozpoczęcia działalności gospodarczej Wnioskodawca współpracuje z norweską Spółką…, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorstw pod numerem …na podstawie umowy ramowej o współpracy. Wnioskodawca zgodnie z postanowieniami ww. umowy realizuje zadania z zakresu tworzenia innowacyjnego oprogramowania na rzecz Spółki m.in. poprzez badanie i rozwój, testowanie oraz integrację oprogramowania wytwarzanego przez Spółkę. W praktyce Wnioskodawca samodzielnie tworzy część kodu, który powstaje w zespole. Kod wykonywany jest zarówno po stronie serwera jak i po stronie klienta. Ponadto, Wnioskodawca jest odpowiedzialny za powstawanie i rozwój osobnych, samodzielnych programów obsługujących protokół komunikacyjny z serwisem znajdującym się w chmurze. Wszystkie wspomniane komponenty stanowią samodzielne byty. Ich kody źródłowe są trzymane w osobnych repozytoriach i każdy z nich działa samodzielnie. Wnioskodawca zatem tworzy programy komputerowe, a więc utwory chronione w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Spółka zapewnia Wnioskodawcy dostęp do systemu informatycznego Spółki, jednakże korzystanie z niego nie odbywa się na zasadzie wyłączności. Wnioskodawca tworzy samodzielnie nowe funkcjonalności wskazane powyżej. Wnioskodawca tworzy system dynamicznego generowania i optymalizacji testów na podstawie modelu stworzonego przez użytkownika. Spółka wykorzystuje rozwijany system wewnętrznie, dla swoich potrzeb, jak również sprzedaje licencje na używanie systemu swoim klientom. System posiada komponenty serwerowe, które z racji wymaganej niezawodności działają w oparciu o najnowsze technologie…, posiada aplikację dla użytkowników uruchamianą w przeglądarce internetowej. Ponadto, w skład systemu wchodzą samodzielne programy wykorzystujące autorski protokół komunikacji z komponentami chmury. Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę polegają na projektowaniu i implementacji nowych funkcjonalności oraz wdrażaniu ulepszeń i aktualizacji. Wymaga to stałego śledzenia trendów i nowych rozwiązań w dziedzinie…, jak również w dziedzinie zabezpieczeń i kontroli dostępu użytkowników oraz interfejsów użytkownika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne