Interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.618.2021.1.MŻA
Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków na realizację projektu. Z wniosku wynika, że nie zostanie spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego (wskazana w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług), jaką jest związek nabywanych towarów i usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 sierpnia 2021 r. (data wpływu 17 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
17 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina (…) złożyła wniosek o dofinansowanie projektu: „(…)” w ramach RPO WP na lata 2014-2020, Oś priorytetowa III, Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.1. Kształcenie i edukacja, Poddziałanie 3.1.3. Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej w ramach BOF.
Głównym celem projektu jest poprawa dostępu do edukacji przedszkolnej oraz poprawa jakości edukacji przedszkolnej w Gminie (…) poprzez trwałe zwiększenie o 70 liczby miejsc edukacji przedszkolnej, podniesienie kompetencji nauczycieli oraz poszerzenie oferty o zajęcia wyrównujące deficyt i zajęcia kompetencyjne do 31 lipca 2023 r. Grupą docelową projektu są dzieci w wieku przedszkolnym mieszkające na obszarze gminy (…) oraz nauczyciele Przedszkola nr 2 w (…). Zakres projektu obejmuje następujące zadania: dodatkowe zajęcia zwiększające szanse edukacyjne i wyrównujące deficyt oraz zajęcia w zakresie kompetencji językowych, matematycznych oraz kształtujących postawę przedsiębiorczą i kreatywną dzieci (wypłata wynagrodzeń dla nauczycieli prowadzących zajęcia oraz zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia zajęć), działania służące poprawie kompetencji i kwalifikacji nauczycieli (organizacja dla nauczycieli Przedszkola nr 2 studiów podyplomowych, szkoleń i kursów), organizacja bieżącej działalności przedszkola (zatrudnienie nowej kadry nauczycielskiej i pracowniczej, koszty wyżywienia dzieci i zakup środków czystości). W ramach projektu uwzględniono również koszty pośrednie (koszty administracyjne związane z obsługą projektu). Projekt ma charakter zintegrowany, tj. będzie realizowany w powiązaniu z działaniami infrastrukturalnymi, tj. związanymi z rozbudową budynku Przedszkola nr 2 w (…).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty