Interpretacja indywidualna z dnia 24 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.629.2021.2.AA
Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX).
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2021 r. (data wpływu 19 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek – uzupełniony pismem z 3 września 2021 r. (data wpływu 3 września 2021 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT). W swojej działalności nie zatrudnia pracowników. Wnioskodawca nie jest też stroną umowy spółki cywilnej. Dochody z prowadzonej działalności gospodarczej rozlicza wg podatku liniowego.
Wnioskodawca, na podstawie umów, świadczy usługi programistyczne na rzecz różnych podmiotów. Usługi świadczone są przez Wnioskodawcę w Polsce, gdzie posiada on miejsce zamieszkania, na zasadzie pracy zdalnej. Usługi świadczone są przez Wnioskodawcę również w innych państwach, zgodnie z zapotrzebowaniem klientów. Przedmiotami tych umów jest tworzenie kodu źródłowego programu komputerowego – oprogramowania dla kilku projektów. W ramach tych umów Wnioskodawca przenosi na kontrahentów całość autorskich praw majątkowych do aplikacji, za co otrzymuje wynagrodzenie. Przeniesienie na kontrahentów autorskich praw majątkowych do programu komputerowego następuje w momencie wytworzenia produktu, bądź też jego części lub elementu. Oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej, w ramach współpracy z kontrahentami, jest bowiem rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej i stanowi produkt podlegający ochronie na podstawie
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty