Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.641.2021.2.ABU
Brak prawa do odliczenia w całości lub w części kwoty podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu pn. (…)
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 lipca 2021 r. (data wpływu 27 lipca 2021 r.), uzupełnionym pismem z 20 września 2021 r. (data wpływu 21 września 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: „(…)” – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 lipca 2021 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: „(…)”.
Wniosek został uzupełniony pismem z 20 września 2021 r. (data wpływu 21 września 2021 r.).
We wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny:
Szpital (…)jest spółką Gminy Miasta (…), która posiada 100% udziałów w przedsiębiorstwie. Szpital powstał z przekształcenia w (…) roku samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Szpital jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Celem działalności spółki jest działalność lecznicza polegająca na udzielaniu świadczeń zdrowotnych i promocji zdrowia. Do zadań szpitala należą: udzielanie kompleksowych świadczeń medycznych z zakresu leczenia szpitalnego, udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, prowadzenie szkoły rodzenia, wykonywanie badań diagnostycznych, orzekanie i wydawanie opinii o stanie zdrowia, realizacja programów z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia oraz realizacja zadań w zakresie obrony cywilnej i obronności oraz zarządzania kryzysowego. Szpital może uzyskiwać środki finansowe z NFZ świadcząc usługi statutowe, jak również z odpłatnej działalności leczniczej innej niż ww. Z punktu widzenia rozliczania podatku VAT szpital wykonuje zarówno czynności uprawniające i nieuprawniające go do odliczenia naliczonego podatku. Szpitalowi przysługuje prawo obniżenia podatku należnego, za pomocą proporcji sprzedaży, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy. Jednocześnie, z uwagi na fakt, że proporcja określona zgodnie z ust. 2-8 art. 90 nie przekracza 1%, z czego 75% stanowią przychody związane z najmem i dzierżawą oraz usługami wspomagającymi, Szpital uznaje, że proporcja ta wynosi 0% i nie dokonuje odliczenia VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty