Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.224.2021.1.RST
opodatkowanie i udokumentowanie usług VAT compliance
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem ePUAP 26 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania usług VAT compliance - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania usług VAT compliance.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Spółka (…) z ograniczoną odpowiedzialnością czynny podatnik VAT ("Wnioskodawca") jest podmiotem świadczącym w Polsce usługi w zakresie m.in.: księgowości, rejestracji podatników dla celów VAT, przedstawicielstwa podatkowego. Najistotniejszym obszarem działalności Spółki są usługi księgowe (w tym również rozliczenia podatkowe). Usługi te, świadczone są zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie na terytorium Polski. Usługi świadczone są na rzecz podmiotów z siedzibami na terytorium Polski, Unii Europejskiej, jak i krajów znajdujących się poza Unią Europejską.
Wnioskodawca świadczy swoje usługi, w różnych modelach biznesowych. Przedmiotem wniosku jest następujący model biznesowy.
Klientem niepowiązanym, ani osobowo, ani kapitałowo z Wnioskodawcą, jest Spółka zagraniczna z siedzibą w Wielkiej Brytanii(UK) (dalej - „Klient”).
Klient stanowi Centrum Usług Wspólnych - dla podmiotów z Grupy, w skład której wchodzi również polska spółka z o.o., (dalej - „Polska Spółka”).
Klient na podstawie zawartej w 2018 r. na czas nieokreślony umowy z Wnioskodawcą, (dalej - „Umowa”), dokonuje zakupu usług księgowych od Wnioskodawcy, rozpoznając je jako import usług z Polski do UK. Następnie, Klient odsprzedaje zakupione wcześniej usługi księgowe - Polskiej Spółce, traktując je jako eksport usług z UK do Polski - taki model działania z uwagi na przyjęty w Grupie model biznesowy jest stosowany również poza Polską w innych krajach. Grupie, zależy aby to jeden podmiot obsługiwał administracyjnie pozostałe podmioty z Grupy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty