Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.309.2021.1.AKA
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury, której zapłata zostanie dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 maja 2021 r. (data wpływu 18 maja 2021 r.) uzupełnionym pismem z 18 maja 2021 r. (data wpływu 18 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury, której zapłata zostanie dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 maja 2021 r. wpłynął do organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury, której zapłata zostanie dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej, jednak dokonała zakupu lokalu użytkowego z przeznaczeniem na wynajem opodatkowany podatkiem VAT (apartament w budynku hotelowym). Jest to nieruchomość, która w ramach najmu prywatnego, nie podlega rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej.
Od 16 marca 2021 r. Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawczyni chce zlecić firmie zewnętrznej wykonanie wykończenia tego lokalu (Wnioskodawczyni zakupiła lokal w stanie deweloperskim). W związku z czym od wykonawcy (czynny podatnik VAT) Wnioskodawczyni otrzyma fakturę VAT potwierdzającą wykonanie tych usług. Firma, która będzie świadczyć usługi objęte zakresem wniosku na rzecz Wnioskodawczyni, jest czynnym podatnikiem VAT (podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy). Faktura za wykonanie tych usług, objętych zakresem wniosku, przekroczy kwotę 15.000 zł. Płatność na rzecz firmy, która będzie świadczyła usługi, objęte zakresem wniosku nie jest dokonywana w drodze potrącenia, o których mowa w art. 498 Kodeksu cywilnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty