Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.275.2021.2.MR
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji oraz możliwości zwolnienia z podatku giełdowego.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 marca 2021 r. (data wpływu 11 marca 2021 r.), uzupełnionym 2 czerwca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
11 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca w roku 2020 dokonał sprzedaży X szt. akcji spółki Y S.A. za pośrednictwem domu maklerskiego.
W posiadanie akcji wszedł na mocy zapisu na akcje dokonanego w latach 1991-1992 za łączny koszt X zł (wartość przed denominacją) w ramach debiutu spółki na giełdzie. Kopie dokumentów związanych z opłaceniem udziałów w przedsiębiorstwie zapewniających mu objęcie wzmiankowanej puli akcji załącza do wniosku. Według stanu prawnego na dzień zakupu akcji objęcie udziału w przedsiębiorstwie było jedyną możliwością pozwalającą na udział w IPO. Objęcie akcji w prospekcie emisyjnym spółki w dokonany przez niego sposób spełniało zatem przesłanki oferty publicznej według stanu prawnego na dzień ogłoszenia debiutu. Objęcie akcji odbyło się odpłatnie, przez co posiadane przez niego akcje nie stanowiły darowizny ze strony przedsiębiorstwa czynionej na rzecz pracowników. W momencie zakupu nie istniał jeszcze skomputeryzowany system transakcyjny GPW umożliwiający udział w IPO - udział ten realizowany był wówczas w formie wyłącznie analogowej, stąd istotne różnice w czasie pomiędzy opłaceniem nabywanych akcji, a momentem debiutu giełdowego. Akcje wydawane były w formie papierowej w momencie debiutu spółki na giełdzie w roku 1998. Akcje te zostały zdeponowane w domu maklerskim w 1998, a ich wprowadzenie do obrotu za pośrednictwem domu maklerskiego odbyło się w ramach obsługi rynku pierwotnego. Kopię dyspozycji zdeponowania akcji spółki załącza do wniosku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty