Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.155.2021.2.MB
Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX).
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2021 r. (data wpływu 12 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek – uzupełniony pismem z 6 maja 2021 r. (data wpływu 6 maja 2021 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Poniższy opis stanu faktycznego dotyczy okresu począwszy od 2019 i jest identyczny dla poszczególnych lat:
- Pozarolniczą działalność gospodarczą Wnioskodawca rozpoczął 2012-02-16.
- Od 2012-02-16 Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.
- Podstawowy przedmiot działalności Wnioskodawcy to 62.01.Z (PKD). Działalność ta polega na tworzeniu, ulepszaniu i modyfikowaniu programów komputerowych.
- Wnioskodawca nie prowadzi działalności w innych branżach.
- Wnioskodawca jest opodatkowany podatkiem dochodowym zgodnie z ustawą, obecnie podatkiem liniowym – 19% na podstawie art. 30c UPDOF.
- Formą księgowości jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.
- Wnioskodawca nie zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców (wykonawców). Nie współpracuje też z podwykonawcami prowadzącymi niezależną działalność gospodarczą.
- Tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie, wybór algorytmu i konkretnego sposobu programistycznego rozwiązania problemu jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Oprogramowanie tworzone jest dla konkretnego zastosowania z uwzględnieniem indywidualnych wymagań klienta w oparciu o jego posiadaną wiedzę i doświadczenie oraz z wykorzystaniem własnej inwencji twórczej. Wykonywana praca programistyczna połączona jest z analizą problemu i zaprojektowaniem algorytmów i procedur znajdujących swój wyraz w formie programu – kodu zrozumiałego dla komputerów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty