Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.114.2021.1.JK
Zastosowanie stawki 0% dla usługi transportu międzynarodowego.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 marca 2021 r. (data wpływu 22 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości zastosowania stawki 0% dla usługi transportu międzynarodowego towarów importowanych – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości zastosowania stawki 0% dla usługi transportu międzynarodowego towarów importowanych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest podmiotem gospodarczym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż hurtowa owoców i warzyw. Większość sprzedaży stanowi eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, które odbywają się głównie transportem własnym.
W drodze powrotnej z krajów trzecich Wnioskodawca świadczy usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23 i art. 83 ust. 3 ustawy o VAT, realizując dla swoich klientów usługi przewozowe z Norwegii na terytorium Polski. Towar jest ładowany na naczepy Wnioskodawcy w Norwegii, a dopuszczony do obrotu w Polsce (na pojeździe umieszczana jest plomba). W przypadku świadczenia usług tego typu, oraz posiadania dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT, firma Wnioskodawcy dokumentowałaby świadczone usługi stosując stawkę 0% VAT. Firma stosowałaby stawkę podatku 0% VAT, gdyby posiadała dokumenty wymienione w art. 83 ust. 5 pkt l ustawy oraz dokument SAD (uwierzytelnioną kopię dokumentu SAD), dokument „Poświadczone zgłoszenie celne” (dalej: PZC), z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi transportu do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty