26.03.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.89.2021.2.MMA

Uznanie za podatnika VAT z tytułu aportu działki z majątku prywatnego do Spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2021 r. (data wpływu 17 lutego 2021 r.) uzupełnionym w dniu 17 marca 2021 r. (data wpływu 17 marca 2021 r.) na wezwanie Organu z dnia 15 marca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za podatnika VAT z tytułu aportu działki z majątku prywatnego do Spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za podatnika VAT z tytułu aportu działki z majątku prywatnego do Spółki.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawcą jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą A. (dalej: „Wnioskodawca”). Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) od kwietnia 2009 r. i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2020.1426 tj. z dnia 21 sierpnia 2021 r.).

Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy są usługi reklamowe. W 2013 r. Wnioskodawca zakupił, wraz z rodzicami, na potrzeby osobiste, niezwiązane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, działkę rolną o łącznej wielkości 25 arów. Powyższa działka została przekształcona w działkę budowlaną 3 września 2020 r. W tym samym roku Wnioskodawca wystąpił o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego dwulokalowego. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę w październiku 2020 r. właściciele działki zwrócili się do odpowiednich dostawców mediów o uzyskanie warunków przyłączenia. W listopadzie 2020 r. Wnioskodawca otrzymał w drodze darowizny od swoich rodziców 1/2 działki - 12,5a stając się jedynym właścicielem działki. Powyższa nieruchomość nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawcę firmy. Nieruchomość nie była w żaden sposób wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Nieruchomość stanowi lokatę prywatnych oszczędności Wnioskodawcy i jest częścią jego majątku prywatnego. Wnioskodawca nie prowadził żadnych działań marketingowych mających na celu zwiększenie potencjalnego grona kupujących nieruchomość, w tym nie prowadził kampanii reklamowej. Ponadto, Wnioskodawca nie nabywał ani nie sprzedawał w okresie ostatnich lat żadnych nieruchomości. W 2021 r. Wnioskodawca zawarł umowę spółki cywilnej do której, jako jej wspólnik, wniósł powyższą działkę w formie aportu. W uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawca wskazał, że celem nabycia nieruchomości oraz późniejszego wystąpienia o decyzję o warunkach zabudowy było zbudowanie domu na zakupionej nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe. Wnioskodawca ma dwójkę dzieci i celem było to, aby rodzina w przyszłości mieszkała w domu. Nieruchomość w całym okresie jej posiadania służyła zaspokajaniu potrzeb osobistych Wnioskodawcy. Nieruchomość nie była/nie jest przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne