17.03.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.30.2021.1.ANK

Czy Stowarzyszanie będzie korzystało ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ze względu na prowadzenie statutowej działalności naukowej i planowane wydatkowanie dochodów na statutową działalność naukową?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 stycznia 2021 r., który wpłynął do Organu 22 stycznia 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Stowarzyszanie będzie korzystało ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ze względu na prowadzenie statutowej działalności naukowej i planowane wydatkowanie dochodów na statutową działalność naukową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2021 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Stowarzyszanie będzie korzystało ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ze względu na prowadzenie statutowej działalności naukowej i planowane wydatkowanie dochodów na statutową działalność naukową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Celem statutowym Stowarzyszenia jest „działalność naukowa w zakresie archeologii”. Stowarzyszenie jest zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców, a głównym kodem PKD jest kod 72.20.Z. „Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych”. Stowarzyszenie będzie prowadziło badania archeologiczne, zgodnie z definicją badań archeologicznych zawartej w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, tj. „badania archeologiczne - działania mające na celu odkrycie, rozpoznanie, udokumentowanie i zabezpieczenie zabytku archeologicznego”. Badania archeologiczne będą świadczone na rzecz m.in. klientów prywatnych (osób fizycznych), firm, instytucji samorządowych, spółek skarbu państwa. Każdorazowo, badania archeologiczne będą realizowane na podstawie pozwolenia wydawanego przez właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W zakres badań archeologicznych wchodzi m.in. sporządzenie wniosku i załączników w imieniu inwestora do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w celu wydania decyzji na badania archeologiczne, przeprowadzenie inwazyjnych lub nieinwazyjnych badań archeologicznych w terenie przy pomocy właściwych metod i narzędzi, przeprowadzanie analiz specjalistycznych; tworzenie dokumentacji fotograficznej, rysunkowej i opisowej; analizowanie stratygrafii nawarstwień; zabezpieczenie, inwentaryzowanie, dokumentowanie i analizowanie ruchomego materiału zabytkowego; tworzenie sprawozdań i opracowań z przeprowadzonych badań archeologicznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne