12.03.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.839.2020.4.AJB

nieuznanie czynności realizowanych w ramach porozumienia za świadczenie usług oraz braku opodatkowania podatkiem ww. czynności

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2020 r. (data wpływu 8 grudnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lutego 2021 r. (data wpływu 4 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania czynności realizowanych w ramach porozumienia za świadczenie usług oraz braku opodatkowania podatkiem ww. czynności – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania czynności realizowanych w ramach porozumienia za świadczenie usług oraz braku opodatkowania podatkiem ww. czynności.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 lutego 2021 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem w dwuosobowej spółce jawnej, a w związku z tym podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: „p.d.o.f.”), podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka zajmuje się dystrybucją mebli oraz sprzętu medycznego. W przyszłości wspólnicy spółki planują jej rozwiązanie bez dokonywania likwidacji i chcą osobno kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej w ramach odrębnych jednoosobowych przedsiębiorstw.

Wnioskodawczyni planuje dystrybuować sprzęt medyczny, zaś drugi wspólnik będzie zajmował się sprzedażą mebli. Zmiana (podział działalności) nie będzie polegała na przeniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wspólnicy jako przedsiębiorcy, odkupią od spółki towary, które będą sprzedawać w ramach swoich działalności. Wnioskodawczyni wraz ze wspólnikiem zgodnie uznając wzajemny wkład w budowanie rynków obu przedmiotów działalności obecnej spółki jawnej planują, że przez okres 5 lat po rozwiązaniu spółki jawnej dzielić się będą zyskami osiąganymi w ramach przejętych działalności. Wspólnicy planują zawrzeć porozumienie regulujące zasady i terminy opisanych wypłat traktując, że prowadzenie przez nich działalności będzie stanowić w umówionym okresie wspólne przedsięwzięcie - dalej Porozumienie. W ramach wspólnego przedsięwzięcia Wnioskodawczyni uprawniona będzie do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej prowadzonej we własnym imieniu i na własny rachunek. Dotychczasowy wspólnik nie będzie ujawniany na zewnątrz, nie będzie współwłaścicielem towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne