10.03.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.59.2021.1.KK

Wnioskodawcy, który dokonywał zakupów z zamiarem wykorzystania ich do czynności opodatkowanych, pod warunkiem niewystąpienia przesłanek negatywnych wskazanych w art. 88 ustawy, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od miesiąca kwietnia 2020 r. do lutego 2021 r. W tym celu jednak Wnioskodawca powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w trybie aktualizacji, wskazując, że jest podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą od kwietnia 2020 r. oraz wskazać faktyczny okres rozliczeniowy, za który złożył pierwszą deklarację VAT-7. W związku z powyższym Wnioskodawca po uprzednim dokonaniu przez właściwy urząd skarbowy rejestracji jako podatnik VAT czynny - zachowa prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT za okres od kwietnia 2020 r. do lutego 2021 r.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2021 r. (data wpływu droga elektroniczną e-PUAP 2 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych przed rejestracją dla potrzeb podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych przed rejestracją dla potrzeb podatku VAT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 20 marca 2020 r. R. P. (dalej „Podatnik” lub „Wnioskodawca”), złożył wniosek w formie elektronicznej o wpis przedsiębiorcy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej „CEiDG”). W dniu 2 kwietnia 2020 r., Wnioskodawca działający pod firmą (…), rozpoczął jednoosobową działalność gospodarczą. Głównym przedmiotem prowadzonej przez Podatnika działalności jest świadczenie usług z zakresu przygotowalni komputerowej. Przy składaniu wniosku o wpis do CEiDG, Podatnik omyłkowo nie złożył deklaracji rejestracyjnej do podatku VAT (VAT-R). Będąc przekonanym, że jest czynnym podatnikiem VAT, począwszy od kwietnia 2020 r., Wnioskodawca składał w ustawowym terminie deklarację VAT-7 (oraz JPK-VAT), w której wykazał, zgodnie ze stanem faktycznym, należny VAT. Podatnik płacił w terminie podatek VAT wynikający z deklaracji VAT-7. Trwało to do złożenia w styczniu 2021 r., deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2020 r. W tym czasie Podatnik, zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, prowadził ewidencję do celów rozliczeń podatku VAT, nabył towary i usługi związane z prowadzoną działalnością oraz wystawiał faktury sprzedażowe, w których naliczony został podatek VAT należny. Podatnik uzyskał wiedzę, że nie jest formalnie podatnikiem VAT w dniu 1 lutego 2021 r., kiedy zadzwonił do Urzędu Skarbowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne