Interpretacja indywidualna z dnia 25 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.3.2021.1.DR
Skutki podatkowe zawarcia umowy pożyczki.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 stycznia 2021 r. (data wpływu 4 stycznia 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 stycznia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest udziałowcem – wspólnikiem firmy X sp. z o.o. W listopadzie 2020 r. zawarł ze Spółką umowę oprocentowanej pożyczki na cele prywatne: zakup mieszkania. Pożyczka została oprocentowana i udzielona Wnioskodawcy ze środków własnych Spółki. Oprocentowanie pożyczki stanowi wynagrodzenie dla Spółki. Udzielenie pożyczki jest zatem nie tylko wsparciem finansowym Wnioskodawcy jako udziałowca – wspólnika, ale również wygeneruje przychody dla Spółki. Spółka X Sp. z o.o. jest płatnikiem podatku VAT. Spółka, do dnia dzisiejszego nie udzielała pożyczek i nie prowadziła działalności w tym zakresie. Spółka zarówno w umowie Spółki jak i we wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym w zakresie swojej działalności, nie ma wpisanego do przedmiotu działalności, udzielania pożyczek ani też innej podobnej działalności finansowej. Udzielona pożyczka stanowi dla Spółki działalność mającą charakter poboczny względem działalności podstawowej. W dniu 17 sierpnia 2020 r. Spółka wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki. Spółka zadała pytanie: Czy czynność udzielenia pożyczki przez Spółkę będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jednocześnie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT? Spółka w odniesieniu do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wskazała, że czynność udzielenia przez Spółkę pożyczki na rzecz udziałowca jest odpłatnym świadczeniem usługi zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy i stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednak z uwagi na fakt, że powyższa usługa mieści się w zakresie czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. 30 listopada 2020 r. w interpretacji indywidualnej Znak: 0114-KDIP1-2.4012.334.2020.4.AAT Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za prawidłową ocenę prawną przedstawionego przez Spółkę zdarzenia przyszłego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty