17.02.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.674.2020.1.PJ

Zaimportowane maszyny są przez Wnioskodawcę wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Istnieje zatem związek między zapłatą podatku naliczonego a czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi z użyciem zaimportowanych towarów do czynności przez Wnioskodawcę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 listopada 2020 r. (data wpływu: 17 listopada 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towaru wykorzystywanego do działalności gospodarczej będącego przedmiotem leasingu operacyjnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towaru wykorzystywanego do działalności gospodarczej będącego przedmiotem leasingu operacyjnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, spółką z o.o. zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny.

Wnioskodawca jako importer dokonał zgłoszenia celnego w związku z importem maszyn, które są wykorzystywane do celów opracowania wyrobów betonowych (takich jak: kostka brukowa, krawężniki czy płyty betonowe, wykorzystywane w budownictwie m.in. przy budowie promenad, alejek, dróg dojazdowych, tarasów, podjazdów, chodników, czy architektury wokół budynków i na elewacjach budynków) o ulepszonych w skali międzynarodowej walorach jakościowych i użytkowych (podwyższona odporność na procesy starzenia, czynniki degradujące i pogarszające jakość produktów takie jak: oleje, smary, środki chemiczne, sól oraz niższą podatnością na rozwój grzybów i pleśni dzięki zabezpieczeniom powierzchni) oraz przemysłowej technologii ich produkcji, więc wykorzystywane w działalności gospodarczej podatnika, która podlega opodatkowaniu VAT. Zgodnie z obowiązującym prawem, obowiązek zapłaty VAT należnego z tytułu importu obciążał Wnioskodawcę jako podmiot dokonujący zgłoszenia celnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne