Wyrok NSA z dnia 29 września 2021 r., sygn. I FSK 1145/18
Firma pośrednicząca między zlecającym przesyłkę a firmą kurierską nie ponosi winy za to, że zlecający podał błędne wymiary lub wagę paczki. Dlatego wystawioną fakturę korygującą mogła rozliczyć na bieżąco.
Gazeta Prawna nr 193/2021
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 8 września 2021 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 lutego 2018 r. sygn. akt I SA/Wr 1262/17 w sprawie ze skargi S. S.A. z siedzibą w W. (obecnie S. sp. z o.o. z siedzibą w W.) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 października 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz S. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedmiot sprawy
1.1. Wyrokiem z dnia 21 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 1262/17, wydanym w sprawie ze skargi S. S.A. w W. (obecnie: S. sp. z o.o. w W. - dalej: Spółka lub Skarżąca), Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) z dnia 17 października 2017 r., nr 0112-KDIL4.4012. 305.2017.3.JK. Podstawę prawną rozstrzygnięcia sądowego stanowił przepis art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.; dalej: P.p.s.a.).
1.2. Zaskarżona interpretacja indywidualna dotyczyła problematyki określenia momentu rozliczania faktur korygujących "in plus" faktury "pierwotne" wystawione z tytułu świadczonych przez Spółkę usług pośrednictwa w zakresie składania zamówień odbioru, przemieszczania i doręczenia bądź przewozu przesyłki przez firmy kurierskie (przewoźnicy), a to z powodu ujawnionych - na podstawie informacji przekazywanych od przewoźników już po wystawieniu faktur "pierwotnych" - rozbieżności między parametrami (wielkość/waga) przesyłek zadeklarowanymi przy składaniu zamówienia ich nadania przez klientów-użytkowników prowadzonego przez Spółkę serwisu internetowego (dalej: serwis), a parametrami przesyłek faktycznie objętych zrealizowaną usługą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty