Wyrok SN z dnia 10 czerwca 2021 r., sygn. III USKP 42/21
Jedyny wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym na podstawie tytułu określonego w art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy systemowej. Z treści tego przepisu wynika, że samo posiadanie statusu wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością decyduje o podleganiu przez niego ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Halina Kiryło
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z odwołania J. M. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S. o składki, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 czerwca 2021 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. akt III AUa (…),
1. oddala skargę kasacyjną,
2. nie obciąża odwołującego się kosztami zastępstwa procesowego organu rentowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Decyzją z 2 lutego 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. Inspektorat w C. (organ rentowy) powołując się na art. 83 ust. 1 oraz art. 32 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r., poz. 963 ze zm., dalej jako ustawa systemowa) stwierdził, że J.M. (skarżący) jest dłużnikiem organu rentowego z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy.
Skarżący odwołał się od powyższej decyzji, zaskarżając ją w całości.
Wyrokiem z 2 marca 2018 r., VI U (…) Sąd Okręgowy w S. oddalił odwołanie oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania.
Sąd Okręgowy ustalił, że R. Sp. z o.o. w B. zawiązała się w styczniu 2003 r. Głównym udziałowcem Spółki jest J.M., posiadający 95% udziałów (285 udziałów o łącznej wysokości 142.500 zł). drugim udziałowcem Spółki jest W.G. – osoba ubezwłasnowolniona całkowicie – posiadający 5% udziałów (15 udziałów w łącznej wysokości 7.500 zł). Uchwałą z 11 lutego 2012 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników powołało jednoosobowy Zarząd składający się z Prezesa Spółki, którym został J. M. W latach 2014-2016 skarżący jako Prezes Spółki składał w KRS sprawozdania finansowe (bilans, rachunek zysków i strat, informacje dodatkowe, sprawozdanie z działalności Spółki za lata 2013-2015). Za 2016 r. skarżący jako Prezes Spółki złożył w Urzędzie Skarbowym w C. zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty). Skarżący składał dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe w imieniu płatnika R. sp. z o.o. autoryzując je swoim podpisem. Jako Prezes Zarządu skarżący składał deklaracje VAT, odpowiadał na korespondencję, wypowiadał umowy o pracę oraz opracował wniosek o upadłość. W dniu 3 grudnia 2012 r. skarżący działając jako Prezes Zarządu R. Sp. z o.o. w B. upoważnił radcę prawnego W.W. do podpisania umowy o pracę z Prezesem Zarządu i reprezentowania Zarządu w sprawach, gdy stroną jest Prezes Zarządu w stosunkach między spółką a Zarządem. W dniu 3 grudnia 2012 r. R. Sp. z o.o. reprezentowana przez radcę prawnego W.W. zawarła ze skarżącym umowę o pracę na czas nieokreślony zgodnie, z którą miał wykonywać pracę w wymiarze pełnego etatu za wynagrodzeniem w wysokości 4.000 zł brutto na stanowisku Prezesa Zarządu. Skarżący, będąc jednocześnie pracodawcą i pracownikiem, faktycznie nie posiadał przełożonego, a w konsekwencji nie otrzymywał od nikogo poleceń służbowych, sam decydował o swoim zakresie obowiązków, czasie i miejscu ich wykonywania. Ze sposobu wykonywania przez niego obowiązków nie był rozliczany, nikt go nie nadzorował. Skarżący był zgłoszony do pracowniczych ubezpieczeń społecznych przez płatnika R. sp. z o.o. od 3 grudnia 2012 r. do 31 stycznia 2015 r. i od 1 czerwca 2016 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty