Wyrok SN z dnia 2 września 2020 r., sygn. I PK 39/19
Wzorzec weryfikujący podmiotowość pracodawcy składa się z trzech elementów. Po pierwsze, jednostka organizacyjna ma charakteryzować się wystarczającą samodzielnością organizacyjną i majątkową, po drugie, ma zatrudniać we własnym imieniu pracowników, i po trzecie, jej wyodrębnienie powinno nastąpić w sposób sformalizowany. Wymienione czynniki powinny wystąpić kumulatywnie.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Piotr Prusinowski (sprawozdawca)
SSN Romualda Spyt
w sprawie z powództwa R. Ś. przeciwko C. S. z siedzibą w W. oraz C. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 2 września 2020 r., skargi kasacyjnej C. S. z siedzibą w W. od postanowienia Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 27 września 2018 r., sygn. akt VIII Pz (…),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 19 czerwca 2018 r. Sąd Rejonowy w Ł. odrzucił pozew R. Ś. wniesiony przeciwko C. S. w W.. Sąd ten ustalił, że w dniu 1 kwietnia 2005 r. powód zawarł umowę o pracę z C. I S., „C.” spółką z o.o. z siedzibą w W.. Następcą prawnym tej jednostki jest "C." spółka z o.o. z siedzibą w W.. Pismem z dnia 14 listopada 2008 r. powód został powiadomiony, że z dniem 1 grudnia 2008 r. nastąpi przejście zakładu pracy na innego pracodawcę, którym będzie C. S. i z tym dniem powód stanie się pracownikiem tego podmiotu. W dniu 27 listopada 2008 r. zarząd „C.” spółki z o.o. podjął uchwałę o wprowadzeniu nowej struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa wielozakładowego C. spółka z o. o. Zgodnie z ust. 1, 2, 3 i 4 nowego regulaminu organizacyjnego przedsiębiorców działających w „C.” spółka ta jest zorganizowana jako przedsiębiorstwo wielozakładowe składające się z odrębnych jednostek organizacyjnych, prowadzących działalność handlową - sklepów i jednostki nadzorującej – S.. Każda jednostka organizacyjna stanowi odrębnego pracodawcę w rozumieniu przepisów prawa pracy i w tym zakresie prowadzi samodzielną politykę dotyczącą zatrudnienia pracowników, a także indywidualnie wprowadza między innymi stosowne regulaminy pracy i wynagrodzenia. Funkcję osoby reprezentującej pracodawcę w jednostce nadzorującej – S. pełni każdorazowo dyrektor ds. zasobów ludzkich „C.” spółka z o.o. Funkcję osób reprezentujących pracodawcę w poszczególnych sklepach pełnią każdorazowo dyrektorzy/kierownicy poszczególnych jednostek organizacyjnych. Zgodnie z obowiązującą procedurą za rekrutację w C. S. odpowiada dział rekrutacji. C. S. ustalił własny regulamin pracy oraz regulamin wynagradzania. W rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, doręczonym powodowi, wymieniono zarówno „C.” spółkę z o.o. jak i C. S., wskazując, że pracodawcą jest ten drugi podmiot.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty