W jakiej wartości wykazywać dane w pliku JPK_MAG
Problem
Rada
Uzasadnienie
JPK_MAG jest jedną z takich struktur logicznych, o których mowa w art. 193a § 1 Ordynacji podatkowej, czyli tzw. JPK na żądanie. Struktura ta dotyczy prowadzonej przez podatników ewidencji na kontach magazynowych. Wgląd do niej daje organom podatkowym możliwość zweryfikowania nabycia, sprzedaży oraz wewnętrznych wydań bądź przesunięć towarów lub materiałów udokumentowanych fakturami, lub inną specyfikacją. Efektem zestawienia (zweryfikowania) danych zawartych w omawianej strukturze z informacjami znajdującymi się w JPK_FA, JPK_KR i JPK_VAT jest możliwość sprawdzenia, czy wykazane w raportach przez podatnika faktury dokumentujące nabycia i sprzedaż towarów są fakturami potwierdzającymi faktycznie dokonane transakcje (czy towary wykazane jako „nabyte” w księgach handlowych oraz ewidencjach VAT albo zostały sprzedane, albo znajdują się jeszcze w posiadaniu podatnika, ewentualnie dotknęły ich jakieś zdarzenia nadzwyczajne). Ponadto na podstawie JPK_MAG organy podatkowe mają możliwość ustalić obowiązek podatkowy dla poszczególnych dostaw czy nabyć towarów lub materiałów.
Ważne!
Struktura JPK_MAG odzwierciedla ruchy w magazynie rzeczowych aktywów obrotowych (zwiększenia, zmniejszenia, przesunięcia). Opisuje ona wymagane i opcjonalne elementy czterech typów dokumentów (PZ, WZ, RW i MM). Zakres informacji wymaganych dla tych dokumentów wynika z regulacji art. 21 ustawy o rachunkowości oraz poszczególnych ustaw podatkowych.
W strukturze JPK_MAG raportowane są dane z dowodów magazynowych, m.in. PZ i WZ. Dane te ujmowane są w tych dowodach na podstawie przyjętych zasad (polityki) rachunkowości (zgodnie z art. 10 ustawy o rachunkowości) oraz metod prowadzenia kont ksiąg pomocniczych (zgodnie z art. 17 ustawy o rachunkowości), a także poprzez ustalenie wartości rozchodu rzeczowych składników aktywów obrotowych, w tym zużycia, sprzedaży (art. 34 ustawy o rachunkowości). Jeśli jednostka rozchód magazynowy wycenia według cen zakupu, to taka wartość znajdzie się na dokumencie WZ. W takim przypadku w strukturze JPK_MAG w dowodach WZ należy wykazać cenę zakupu towaru.
PODSTAWA PRAWNA
art. 10, 17 i 34 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 351; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2123
art. 193a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325
Bartosz Szefler
prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, pracownik kancelarii prawno-podatkowej
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
