16.11.2020 Podatki Ubezpieczenia

Wartość bezpłatnego zakwaterowania dla pracowników - kiedy jest opodatkowana

Po wyroku TK z 8 lipca 2014 r., sygn. K 7/13, organ podatkowy w większości konsekwentnie przyjmuje niekorzystną dla pracowników i pracodawców jego wykładnię w kontekście zapewnienia pracownikom bezpłatnego zakwaterowania. Fiskus uznaje tego rodzaju świadczenie za korzyść, która spełnia wszystkie warunki wskazane przez TK i dotyczące uznania wartości zakwaterowania za opodatkowany przychód. Zmiany w tym zakresie dokonują się najczęściej dopiero po wniesieniu skargi do WSA. Potwierdza to najnowszy wyrok WSA w Warszawie z 29 września 2020 r. (III SA/Wa 2843/19). Wcześniej korzystnie dla podatników i płatników orzekał też WSA w Warszawie w wyroku z 28 września 2017 r. (III SA/Wa 3309/16).

Organy podatkowe przychód z tytułu zakwaterowania pracowników w hotelach pracowniczych i innego rodzaju kwaterach wynajmowanych do celów służbowych najczęściej kwalifikują jako przysporzenie, od którego należny jest podatek. Pracownik nie ponosi bowiem kosztów zakwaterowania, którymi zostałby obciążony, gdyby wynajmował je we własnym zakresie.

Zmiana niekorzystnego stanowiska organów podatkowych w tej kwestii może dokonać się na podstawie interpretacji ogólnej organu podatkowego. Do jej wydania uprawniony jest Minister Finansów na wniosek podatnika czy płatnika. Z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej nie może wystąpić organ administracji publicznej. Obecnie nie ma w tym zakresie ogólnej wykładni Ministra Finansów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne