Kurs walutowy dla korekty faktury – wyrok NSA
Do przeliczenia na złote kwoty wynikającej z faktury korygującej należy stosować kurs waluty, jaki został przyjęty do przeliczenia faktury pierwotnej - wyrok NSA z 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt II FSK 1153/18.
Stan faktyczny
Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na hurtowej sprzedaży opon. Spółka sprzedaje opony także poza terytorium Polski, dokumentując w tych przypadkach transakcje fakturą, na której widnieje waluta obca.
Spółka zamierza udzielać rabatów w postaci skont, jeżeli kupujący zapłaci cenę za opony przed ustalonym terminem płatności. Po spełnieniu przez kupującego warunku udzielenia mu skonta skonto będzie dokumentowane w fakturze korygującej, która może odnosić się bądź do jednej faktury dokumentującej uprzednią sprzedaż opon (wariant I), bądź do większej liczby tych faktur - zbiorcza faktura korygująca (wariant II). Spółka zamierza ponadto przyznawać kontrahentom rabaty w postaci bonusów posprzedażnych, gdy kontrahent zrealizuje określony obrót z tytułu zakupu opon w określonym czasie. Rabat ten dokumentowany będzie zbiorczą fakturą korygującą wystawioną do faktur dokumentujących sprzedaż opon w okresie, za który udzielany jest rabat w postaci bonusu posprzedażnego (wariant III).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty