Matki co najmniej czworga dzieci, nieposiadające środków utrzymania, będą mogły ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające
Senat przyjął 1 lutego 2019 r. bez poprawek ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Matki (w niektórych przypadkach - ojcowie) co najmniej czworga dzieci będą mogły ubiegać się o świadczenie pieniężne uzupełniające kwotę ich emerytury do wysokości emerytury minimalnej. Świadczenie to jest przeznaczone wyłącznie dla osób nieposiadających dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Będzie przyznawane na podstawie decyzji prezesa ZUS lub prezesa KRUS. Zmiana obowiązuje od 1 marca 2019 r.
Ustawa z 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym określa warunki i tryb przyznawania tego świadczenia, reguluje kryteria jego przyznawania oraz zasady jego wypłaty i finansowania. Celem wypłaty świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków do życia osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub nie podjęły go ze względu na wychowanie dzieci w rodzinie wielodzietnej.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma charakter świadczenia specjalnego, nie jest związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i nie stanowi świadczenia ubezpieczeniowego. Ma ono za zadanie uzupełniaćotrzymywaną emeryturę/rentę do wysokości najniższej emerytury (osoba, która nie ma ustalonego prawa do emerytury, po osiągnięciu wieku emerytalnego może liczyć na przyznanie świadczenia w wysokości najniższej emerytury) - zawsze jednak na mocy decyzji właściwego organu. Decyzja będzie wydawana po zbadaniu sytuacji dochodowej i majątkowej wnioskodawcy. Dlatego w opinii do projektu ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym zostało podkreślone, że nie jest zasadne określanie tego świadczenia jako „emerytury”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty