2 dni wolne dla krwiodawców
Sejm 9 marca 2023 r. odrzucił poprawki senatu i przyjął przepisy uprawniające honorowego dawcę krwi oraz zasłużonego honorowego dawcę krwi do 2 dni wolnych w zamian za oddanie krwi. Czas wolny będzie przysługiwał pracownikom w dniu oddania krwi i następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi.
Sejm na posiedzeniu 9 marca 2023 r. przyjął ostatecznie ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, która m.in. nowelizuje ustawę o publicznej służbie krwi, wprowadzając prawo do 2 dni wolnych dla krwiodawców na stałe, niezależnie od stanów epidemicznych.
Wcześniej senat w swoich poprawkach uchylił możliwość znowelizowania ustawy o publicznej służbie krwi przy okazji prac nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, wskazując że sposób procedowania tej zmiany narusza zasady wykonywania inicjatywy ustawodawczej oraz rozpatrywania projektu ustawy w trzech czytaniach. W związku z tym izba wyższa odrzuciła w swoich poprawkach fragment o nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi, w konsekwencji usuwając prawo do 2 dni wolnych dla krwiodawców.
Zgodnie z nową treścią przepisów ostatecznie przyjętych przez sejm, które regulują prawo do czasu wolnego po oddaniu krwi - zasłużonemu honorowemu dawcy i honorowemu dawcy krwi przysługiwać będzie zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi (art. 42 pkt 1a ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej).
Oznacza to w praktyce wprowadzenie na stałe tej regulacji, która została pierwotnie uchwalona wyłącznie na czas stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19.
Ustawa została przekazana do podpisu prezydenta i ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.
Oprac. Magdalena Sybilska-Bonicka
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + plakat Praca zdalna w prezencie
„Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami” to pierwsza na rynku wydawniczym publikacja tego typu, która omawia rewolucyjne zmiany w prawie pracy w zakresie pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników wchodzące w życie w 2023 r. Główną zaletą książki jest wzbogacenie komentarza o przykłady, tabelaryczne zestawienia i wzory dokumentów, dzięki czemu skorzysta z niego każdy praktyk, który zajmuje się prawem pracy. W prezencie z książką praktyczny plakat Praca zdalna.