do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.09.2022
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

W październiku mija termin na złożenie zawiadomienia o zmianie urzędu skarbowego

Podatnicy, którzy od przyszłego roku powinni być obsługiwani przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe, oraz podatnicy, którzy od przyszłego roku tracą status podatników podlegających pod wyspecjalizowane urzędy skarbowe, mają obowiązek zgłosić fakt zmiany urzędu skarbowego do dotychczas obsługującego ich urzędu. Jeżeli przejście nastąpi od 1 stycznia 2023 r., zawiadomienie należy złożyć w terminie do 17 października 2022 r.

Zmiana właściwości urzędu skarbowego następuje z mocy prawa, jednak podatnicy powinni dokonać zgłoszenia faktu zmiany właściwości. Zawiadomienie o zmianie właściwości należy złożyć do dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Jeżeli przejście nastąpi od 1 stycznia 2023 r., zawiadomienie należy złożyć w terminie do 17 października 2022 r. (termin został przesunięty na 17 października, ponieważ w 2022 r. 15 października przypada w sobotę). Zawiadomienia należy dokonać w formie pisemnej.

Brak dokonania zawiadomienia o zmianie właściwości urzędu skarbowego nie ma znaczenia prawnego dla określenia właściwości urzędu skarbowego, ponieważ zmiana właściwości następuje z mocy prawa. Niedopełnienie opisanych formalności może jednak skutkować odpowiedzialnością karną skarbową. Przepisy Kodeksu karnego skarbowego przewidują karanie grzywną podatników, którzy wbrew obowiązkowi nie składają w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej (art. 80 k.k.s.).

Czytaj więcej w artykule: " W październiku mija termin na złożenie zawiadomienia o zmianie urzędu skarbowego" >>

Podatki i opłaty lokalne. Podatek leśny. Podatek rolny. Komentarz

Najaktualniejszy na rynku komentarz do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku rolnym i ustawy o podatku leśnym. Uwzględnia stan prawny na 2022 r. Zawiera obszerne i wyczerpujące objaśnienia do każdego przepisu tych ustaw, wzbogacone o najnowsze stanowisko doktryny oraz wieloletnie i ugruntowane orzecznictwo NSA i WSA. Praktyczne przykłady i wzory uchwał pomagają odnieść poszczególne regulacje do konkretnych stanów faktycznych.

Kup już za: 149.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK