Po przekształceniu pracodawcy, pracownicy nadal mogą oszczędzać w PPK
Jeżeli przekształcenie podmiotu zatrudniającego wiąże się z kontynuacją albo wstąpieniem w prawa i obowiązki w zakresie PPK, to nadal obowiązuje zawarta przez niego umowa o zarządzanie PPK. Uczestnicy PPK w tym podmiocie oszczędzają dalej na tych samych zasadach.
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych nie wyłącza ani nie modyfikuje zasad kontynuacji bądź sukcesji uniwersalnej lub singularnej. Przykładowo, jeżeli spółka z o.o. zawarła umowę o zarządzanie PPK, a następnie została przekształcona w spółkę akcyjną, to stroną tej umowy jest spółka akcyjna, która nie potrzebuje na to zgody instytucji finansowej. Uczestnicy PPK w tym podmiocie nadal gromadzą oszczędności zgodnie z postanowieniami zawartych dla nich umów o prowadzenie PPK. Jeżeli przed przekształceniem spółka finansowała im wpłatę dodatkową i nie chce już finansować tej wpłaty, musi doprowadzić do zmiany umowy o zarządzanie PPK.
Umowa o prowadzenie PPK w ciągu 7 dni
W przypadku braku kontynuacji albo sukcesji w zakresie PPK, skutki nabycia przedsiębiorstwa innego podmiotu lub połączenia podmiotów prowadzących PPK określa ustawa o PPK. Przewidziano w niej, że w razie:
- podmiot zatrudniający, który nabył przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, albo będący podmiotem przejmującym zawiera - w ciągu 7 dni od dnia tego nabycia lub połączenia - umowy o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, z tą samą instytucją finansową, z którą została przez ten podmiot zawarta umowa o zarządzanie PPK.
W niektórych przypadkach ważny okres zatrudnienia
We wskazanym wyżej terminie 7 dni umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć:
Do okresu zatrudnienia, od którego uzależniony jest termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK, wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał osobę zatrudnioną (np. zgodnie z art. 23[1] Kodeksu pracy).
Ważne: Jeśli dany podmiot stał się podmiotem zatrudniającym np. dopiero w wyniku nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa innego podmiotu, w związku z czym nie ma jeszcze umowy o zarządzanie PPK, nie obowiązuje go 7-dniowy termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Taki podmiot wdraża PPK na zasadach ogólnych - zawiera umowę o zarządzanie PPK nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej ma obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.
Źródło: www.mojeppk.pl
Kodeks pracy 2022. Praktyczny komentarz z przykładami
Najnowsze wydanie publikacji uwzględnia zmiany w przepisach obowiązujące w 2022 r., a także utrzymane w mocy rozwiązania wprowadzone w czasie epidemii COVID-19. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Autorami książki są praktycy, mający wieloletnie doświadczenie w stosowaniu przepisów kadrowych. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego specjalisty w zakresie prawa pracy.