Pozwanie księgowej jako osoby fizycznej pracującej w biurze rachunkowym
Prowadzę biuro rachunkowe w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeden z moich klientów (spółka z o.o.) pozwał mnie jako osobę fizyczną o zapłatę odszkodowania w kwocie 20 000 zł. Ów klient chciał sprzedać swoją spółkę i w tym celu przeprowadzono jej audyt. Potencjalny kupujący stwierdził, że występują istotne błędy w protokołach zgromadzeń wspólników i umowach pomiędzy spółką a zarządem. Nigdy nie podpisywałam żadnej umowy o świadczenie usług prawnych. Przygotowywałam co prawda uchwały zgromadzenia wspólników, czasami też klient wysyłał mi jakieś umowy do sprawdzenia pod względem księgowo-prawnym. Dlaczego pozwał mnie jako osobę fizyczną, a nie spółkę? Czy istnieje szansa, żeby klient wygrał proces o to odszkodowanie?
Tak, niestety w niniejszej sytuacji istnieje szansa na to, że klient wygra proces o odszkodowanie.
Przygotowanie uchwał zgromadzeń wspólników czy też protokołów z nich należy traktować jako usługę prawną. Umowa o świadczenie usług prawnych (czy usługi prawnej) nie wymaga dla swojej ważności formy pisemnej. Skoro księgowa przygotowywała uchwały zgromadzenia wspólników lub wykonywała inne czynności na prośbę klienta, to z pewnością jakaś umowa była zawarta. Dowodem jej zawarcia i wykonania usługi mogą być np. wiadomości e-mail, smsy, zeznania świadków.
Należy sądzić, że klient pozwał księgową - osobę fizyczną, a nie spółkę prowadzącą biuro rachunkowe, gdyż zapewne ma świadomość, że ubezpieczenie OC biur rachunkowych nie obejmuje świadczenia usług prawnych. Obawia się prawdopodobnie, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może nie posiadać odpowiedniego majątku, który umożliwiłby przeprowadzenie mu skutecznej egzekucji. Wobec tego postanowił pozwać księgową jako osobę fizyczną i będzie starał się udowodnić, że to ona świadczyła usługę, a nie spółka, by bezproblemowo móc przeprowadzić egzekucję z majątku "prywatnego" księgowej
Księgowy, jeśli świadczy usługi prawne, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę, mimo że często wynagrodzenie płacone za takie usługi przez klienta nie jest adekwatne do stopnia skomplikowania tych czynności i ponoszonego ryzyka.
Nawet teoretycznie najprostsze czynności mogą spowodować daleko idące konsekwencje, a bardzo przyjazny klient jest w stanie bez najmniejszych skrupułów pozwać księgową o odszkodowanie za szkodę, która tak naprawdę powstała w wyniku jego przesadnych oszczędności na kosztach prawnika.
Jak się ustrzec przed taką sytuacją?
Jeśli klient jest nieustępliwy i wręcz wymusza świadczenie usług prawnych przez księgową, może ona uzależnić świadczenie takiej usługi od uzyskania od klienta stosowanego oświadczenia.
Kodeks pracy 2022. Praktyczny komentarz z przykładami
Najnowsze wydanie publikacji uwzględnia zmiany w przepisach obowiązujące w 2022 r., a także utrzymane w mocy rozwiązania wprowadzone w czasie epidemii COVID-19. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Autorami książki są praktycy, mający wieloletnie doświadczenie w stosowaniu przepisów kadrowych. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego specjalisty w zakresie prawa pracy.