do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 02.01.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Fundusz Solidarnościowy zamiast SFWON

Zmianę ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych podpisał prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z nowelizacją SFWON zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy i będą z niego finansowane nie tylko programy dla osób niepełnosprawnych ale także emerytów i rencistów.

Osoby niepełnosprawne mogą czuć się bezpiecznie. Pieniądze na wsparcie programów dla osób niepełnosprawnych są zagwarantowane, a nowelizacja ustawy nic w tej sprawie nie zmienia – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zgodnie z nowelizacją Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy, a pieniądze z niego będą mogły być przeznaczane nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale także na emerytów i rencistów. Z pieniędzy Funduszu będą więc finansowane tzw. trzynaste emerytury wraz z kosztami ich obsługi, jak również renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych został uruchomiony 1 stycznia 2019 roku. Ma on na celu wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe osób niepełnosprawnych.

W pierwszym roku funkcjonowania Fundusz jest zasilany z części składki odprowadzanej od wynagrodzeń na Fundusz Pracy. Zasadniczym źródłem finansowania funduszu będzie danina solidarnościowa. Będą ją płaciły co roku te osoby fizyczne, których dochody w danym roku podatkowym przekroczą 1 mln zł. Po raz pierwszy daninę najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 roku od dochodów uzyskanych w 2019 roku.

W 2019 roku uruchomiono cztery programy, które finansowane były w ramach SFWON. To: usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne oraz program asystent osobisty osoby niepełnosprawnej.  Zgodnie z planem działania na 2020 rok, wszystkie te programy będą realizowane również w przyszłym roku.

Ze środków Funduszu finansowane jest również świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W 2020 roku na świadczenie przeznaczone zostanie ok. 4,5 mld złotych.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Kodeksy Kadrowego - KOMPLET 6 publikacji

Komplet obejmuje najważniejsze przepisy kadrowe z komentarzem praktyków. Składają się na niego: Kodeks pracy, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawa zasiłkowa oraz trzy książki zawierające rozporządzenia wykonawcze do tych aktów prawnych. Publikacje uwzględniają rewolucyjne zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2022 r., wprowadzone m.in. przez przepisy Polskiego Ładu.

Kup już za: 198.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK