do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 06.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Sankcje za niestosowanie mechanizmu podzielonej płatności do zmiany

W związku z wprowadzeniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności, który wszedł w życie 1 listopada br. oraz przewidzianych sankcji w podatkach dochodowych, wchodzących w życie 1 stycznia 2020 r., za niestosowanie tego mechanizmu, Konfederacja Lewiatan przekazała postulat zmodyfikowania przewidzianych sankcji.

Konfederacji Lewiatan zwróciła się z prośbą o wprowadzenie zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegających na złagodzeniu sankcji polegającej na braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot zapłaconych z pominięciem obowiązkowego systemu podzielonej płatności.

Konfederacja Lewiatan skupia m.in. przedsiębiorców zajmujących się działalnością w sektorze e-commerce, dla których szczególnie istotne znaczenie ma wprowadzony ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1751), mechanizm podzielonej płatności.

Zmiany w zakresie mechanizmu podzielonej płatności w VAT dotyczą także ustaw o podatkach dochodowych. W szczególności, z dniem 1 stycznia 2020 r., podatnicy nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, pomimo zawarcia na fakturze wyrazów “mechanizm podzielonej płatności”, zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a tej ustawy (por. art. 15d ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 22p ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W ocenie Konfederacji Lewiatan sankcja za niedokonanie płatności z wykorzystaniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności jest nieproporcjonalnie dotkliwa w stosunku do wagi uchybienia. Należy bowiem zauważyć, że celem wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatności jest uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług i zapobieżenie sytuacjom, w których nieuczciwi podatnicy pobierając podatek VAT od nabywcy, nie odprowadzają należnego VAT do urzędu skarbowego. Tymczasem przewidziana sankcja w podatkach dochodowych uderzy w nabywców, także wtedy, gdy cała transakcja została prawidłowo rozliczona i VAT został zapłacony. Tym samym, sankcja w postaci pozbawienia prawa do rozpoznania kosztu podatkowego jest niewyłączalna i przez to nadmiernie dotkliwa.

Konfederacja Lewiatan uważa za zasadne albo znaczące zmniejszenie tej sankcji, tak aby stanowiła pewną dolegliwość, ale nie powodowała znaczących strat w prowadzonej działalności, albo wprowadzenie możliwości jej wyłączenia. Przykładowo, sankcja nie powinna być nakładana, jeżeli dostawca
lub usługodawca rozliczył całą kwotę podatku wynikającą z faktury, która została zapłacona z naruszeniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (por. art. 108a ust. 8 zmienianej ustawy o podatku od towarów i usług). Pozostanie sankcji na gruncie podatków dochodowych w niezmienionym kształcie w skrajnych przypadkach może postawić pod znakiem zapytania dalszą działalność gospodarczą przedsiębiorcy, zwłaszcza działającego w konkurencyjnej branży, w której marże są niskie.

Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na kolejną sankcję za naruszenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności wprowadzoną do ustawy - Kodeks karny skarbowy. Mianowicie, w art. 57c ww. ustawy wprowadzona została sankcja w postaci kary grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych, jeżeli podatnik dokona płatności z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności. Tym samym, za to samo uchybienie zostaje wprowadzona trzecia już sankcja, tym razem osobista. Jak się wydaje i ta regulacja jest nadmiernie dotkliwa i powinna zostać zmodyfikowana.

Zważywszy, że dla wielu podatników obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności jest całkowicie nowym rozwiązaniem, a towary i usługi objęte tym mechanizmem znacząco różnią się od towarów i usług podlegających dotychczas pod odwrotne obciążenie, sankcje za dokonanie płatności z pominięciem ww. mechanizmu nie powinny być od razu tak dotkliwe. Konfederacja Lewiatan apeluje zatem do Ministra Finansów o rozważenie zmian w przepisach w kierunku uczynienia ich mniej dokuczliwymi dla podatników uczciwych, którzy nie działają z premedytacją w celu uszczuplenia należności podatkowych, i w wyniku popełnionego przez nich błędu do takiego uszczuplenia nie dojdzie.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków

Komplet poradników w których kompleksowo omawiamy rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorców i pracodawców wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. W publikacjach przedstawiamy m.in.: udogodnienia w płatnościach podatków, instrumenty pomocowe służące poprawie płynności finansowej przedsiębiorców a także praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji i narzędzi prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W poradnikach opisujemy instrumenty

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK