Nasza firma jest spółką córką niemieckiego koncernu. Zatrudniamy w Polsce obywateli niemieckich skierowanych do pracy przez tę niemiecką firmę. Jeden z nich pracuje u nas od siedmiu lat. Do tej pory był zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce na podstawie decyzji wydawanej przez ZUS. Od stycznia tego roku musieliśmy tę osobę jednak zgłosić do ubezpieczeń, ponieważ zwolnienie
W mojej praktyce zawodowej często spotykam się z problemami związanymi z rozliczeniem podatku od umów zlecenia i umów o dzieło zawartych z cudzoziemcami. W artykule tym omówię, w jaki sposób należy dokonać rozliczeń tych umów z urzędem skarbowym.
Nasza firma prowadzi kilka budów poza Polską. Na zagranicznych budowach zatrudniamy zarówno pracowników z Polski, jak i miejscowych. Zaczęliśmy mieć wątpliwości, w jakim języku powinniśmy zawierać umowy o pracę. Czy mogą być one sporządzone w języku polskim, mimo że praca jest wykonywana w innym państwie? Czy cudzoziemcy mogą żądać umowy o pracę we własnym języku?
W jaki sposób należy opodatkować dochody cudzoziemca zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia ?
Zatrudniamy pracownika będącego cudzoziemcem. Pokrywamy mu koszty wynajęcia lokalu mieszkalnego. Czy koszty te należy wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?
Czy dochody uzyskane przez obywatela Austrii z tytułu działalności wykonywanej osobiście na podstawie kontraktu menedżerskiego - podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ? Czy wszelkie świadczenia na rzecz obywatela Austrii wynikające z zawartego kontraktu należy doliczyć do jego przychodu?
Czy dochody cudzoziemca uzyskiwane z tytułu świadczenia pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?Stan faktyczny: Uchwałą Zgromadzenia Wspólników został powołany prezes zarządu spółki , który jest cudzoziemcem zatrudnionym na stałe w spółce węgierskiej. Na podstawie kontraktu menedżerskiego zawartego ze spółką węgierską świadczy on również usługi zarządcze
Osoby fizyczne, które na obszarze naszego kraju pozostają w stosunku pracy, podlegają w Polsce obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Obowiązek ubezpieczeń dotyczy również obywateli polskich zatrudnionych za granicą m.in. w polskich instytucjach lub przedsiębiorstwach - chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej.
Wydawnictwo ma zamiar zlecić tłumaczenie wydawanych przez siebie książek na język rosyjski na podstawie umowy o dzieło przez tłumacza z Instytutu Polskiego w Grodnie.Czy podatek z tytułu ww. umowy powinien być zapłacony w Polsce oraz jaką deklarację w związku z tym należałoby złożyć.
Zatrudniamy na podstawie umowy o pracę cudzoziemców, którzy zwolnieni są z opodatkowania na podstawie umowy międzynarodowej o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. Czy za tych pracowników należy opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne, skoro nie ma podatku?
Od 1 lipca 2004 r. zatrudniłem pracownika, obywatela Niemiec. Przez ostatnie 6 miesięcy pracował w Niemczech. Jego dotychczasowy staż pracy wynosi 11 lat i 3 miesiące (ma świadectwa pracy wydane przez pracodawców z krajów Unii Europejskiej). Czy ten okres należy mu zaliczyć do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Ile dni urlopu mu przysługuje?
Na podstawie umowy o pracę Spółka do 31.07.2004 r. zatrudniała cudzoziemca posiadającego zezwolenie na wykonywanie pracy. Kolejna umowa z ww. osobą zostanie podpisana do końca 2004 roku, jednak dopiero po uzyskaniu nowego zezwolenia wojewody na wykonywanie pracy. Cudzoziemiec ten nie otrzymuje i do końca roku podatkowego nie otrzyma przychodów z innych źródeł.Czy w związku z przerwą w zatrudnieniu,
Czy dochody uzyskane w Polsce z tytułu nauczania (umowa o pracę) przez osobę zamieszkałą w Szwecji podlegają opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?
Gdzie należy opodatkować dochody uzyskane przez obywatela Włoch, zamieszkałego i wykonującego pracę na terenie Włoch a zatrudnionego przez firmę mającą siedzibę w Polsce?
Czy podlega zwolnieniu od opodatkowania wynagrodzenieobywatela Ukrainy, zatrudnionego od 01.09.2004 r. na podstawie umowy o pracę jako nauczyciela języka angielskiego?
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym dochód uzyskany przez cudzoziemca zamieszkałego w Belgii i wykonującego pracę na terytorium Belgii na podstawie umowy o pracę zawartej z polską spółką? Czy cudzoziemiec winien zgłosić w swoim kraju fakt zatrudnienia w polskiej spółce ?
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych finansowanie kosztów pobytu w Polsce studenta z Białorusi?
Zajmuję się sprawami kadrowymi w przedstawicielstwie niemieckiej spółki i planuję zatrudnić obywatela Niemiec, który wcześniej nie był zatrudniony ani u nas, ani w macierzystej firmie. Jakie czynności muszę podjąć, aby zalegalizować jego zatrudnienie oraz w jaki sposób sformułować umowę o pracę? Czy możliwe jest sporządzenie jej w języku niemieckim?
Nasza pracownica jest obywatelką Ukrainy. Obecnie przebywa na zasiłku macierzyńskim. Okres pobierania zasiłku zakończy się w styczniu 2005 r. Pracownica wraz z rodziną przebywa na Ukrainie, tam urodziło się dziecko i jest zatrudniony jej mąż. Wiemy, że będzie chciała skorzystać z urlopu wychowawczego i świadczeń rodzinnych. W tym czasie planuje pozostać wraz z mężem na Ukrainie. Czy nabędzie uprawnienia
W jaki sposób opodatkować wynagrodzenie obywatela Niemiec zatrudnionego przez polską spółkę, mieszkającego i wykonującego pracę w Niemczech?
Sposób opodatkowania stypendium sportowego wypłacanego nierezydentom.
Chcielibyśmy zawrzeć umowę zlecenia z obywatelem Polski, zamieszkałym w Polsce, który prowadzi działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Dodatkowo zostanie on powołany na członka zarządu. Jakim ubezpieczeniom będzie podlegał, jeśli nie będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a jakim, gdy dodatkowo podpiszemy z nim umowę o pracę?
Spółka posiada wątpliwości, w jaki sposób powinny być opodatkowane przychody cudzoziemca osiągane z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu i formułuje zapytanie, czy cudzoziemcowi przysługuje prawo do zryczałtowanej stawki podatku w wysokości 20 %, czy też przychody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych według skali obowiązującej w Polsce, tj. 19,
dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (zastosowanie art. 29 ustawy o podatku dochodowym) należności wypłacanych, w ramach istniejącego stosunku pracy, przez spółkę kanadyjską, osobie fizycznej mającej miejsce zamieszkania za granicą, która wykonuje obowiązki menadżera ds. logistyki w zakresie: "doradztwa dotyczącego kompleksowych analiz procesów logistycznych w zakresie procesów