Czy wpłacane pracownikom Urzędu Gminy ryczałty na podstawie umów zawartych z pracodawcą na używanie prywatnego samochodu osobowego do celów slużbowych są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy spółka z o.o. w organizacji dokonująca zakupów towarów i usług już po złożeniu zgłoszenia NIP-2 oraz zgłoszenia VAT-R, jednakże jeszcze przed nadaniem numeru NIP oraz przed wpisaniem spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, posługująca się numerem tymczasowym ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów?Czy spółka z o.o. po rejestracji w KRS będzie miała prawo do odliczenia podatku
Jaką stawkę podatku należy zastosować dla odpłatnego świadczenia usług pomiędzy zakładem budżetowym samorządu wojewódzkiego a urzędem gminy?
Nasza firma (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) zamierza zwiększyć swój potencjał produkcyjny poprzez przyjęcie do spółki nowego wspólnika, który wniesie jako aport budynek fabryczny, maszyny produkcyjne oraz materiały. W jaki sposób dokonać ewidencji tej operacji? Czy wartość wniesionego aportu wymaga oszacowania przez uprawnionego rzeczoznawcę?
W związku ze specyfiką działalności, przy wykonywaniu pracy kierownicy budów używają swoich prywatnych samochodów osobowych do sprawowania nadzoru nad prowadzonymi pracami budowlano-montażowymi mieszczącymi się w różnych, oddalonych od siebie miejscach. Czy wypłacany pracownikom ekwiwalent pieniężny za używanie przy wykonywaniu pracy sprzętu - samochodu osobowego - stanowiącego ich własność jest zwolniony
Czy przyrost wartości w momencie zamiany jednostek uczestnictwa Funduszu Inwestycyjnego jest przychodem finansowym do opodatkowania.
W naszej firmie prezes, wiceprezesi i najważniejsi dyrektorzy są cudzoziemcami. Bardzo słabo mówią po polsku. Na co dzień posługujemy się w firmie językiem angielskim. Również umowy o pracę spisujemy po angielsku. Czy postępujemy prawidłowo? Czy są jakieś ograniczenia dotyczące języka, w którym powinna być zawierana umowa o pracę?
Czy usługi pralnicze świadczone przez Rejonowy Zakład Usług będący gospodarstwem pomocniczym Rejonowej Bazy Materiałowej oraz usługi telekomunikacyjne świadczone przez Garnizonowy Węzeł Łączności na rzecz Jednostki Wojskowej korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w paragrafie 67 ust. 1 pkt 1 lit. k rozporzadzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy
dotyczy sposobu opodatkowania dochodu otrzymywanego przez szkołę z najmu hali sportowej podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz podatkiem VAT
Czy usługi zakwaterowania świadczone przez jednostki budżetowe na rzecz różnych podmiotów w tym szkół podlegają zwolnieniu z podatku VAT?
W związku ze skreśleniem z dniem 01.01.2004 r. z art. 21 ust. 1 punktu 22 z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prosimy o podanie w jakiej wysokości stosować stawkę podatku dochodowego oraz w jakiej kwocie odliczać koszty uzyskania przychodu przy wypłacie ryczałtu za używanie samochodu stanowiącego własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy przy jazdach lokalnych?
Czy podlegają opodatkowaniu kwoty otrzymane przez pracownika z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe)?
Czy w przypadku likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej przez jednostkę samorzadu terytorialnego zachodzi obowiazek opodatkowania podatkiem od towarów i usług środków trwałych i wyposażenia, które pozostały na stanie i przekazanie tego majątku nowo utworzonej uchwałą Rady Powiatu, w miejsce poprzedniej, jednostce samorządu terytorialnego?
Jednostka budżetowa finansowana ze środków jednostek samorządu terytorialnego dopłaca do posiłków spożywanych przez pracowników kuchni. Czy te dopłaty są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zwalnia od podatku dochodowego wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo
Reprezentuję spółkę akcyjną. Mam zawrzeć umowy z pracownikami, umożliwiające wykorzystywanie samochodu prywatnego do celów służbowych: Proszę o wskazanie podstaw prawnych, do których należy się odnieść zawierając takie umowy, oraz jak je rozliczać.
Czy tzw. "ryczałt samochodowy" wypłacany prezesowi Fundacji (nie pobierającemu wynagrodzenia) korzystającemu z prywatnego samochodu dla celów służbowych do jazd lokalnych jest zwiolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy usługa wynajmu hali sportowej pomiędzy dwiema jednostkami budżetowymi podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
W marcu 2002 r. utworzono spółkę, do której wniesiono aport - budynki, budowle oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów. W księgach wieczystych tych nieruchomości jest wpisana hipoteka kaucyjna na rzecz banku i Skarbu Państwa. W sierpniu 2003 r. podpisano z bankiem „umowę cywilnoprawną o restrukturyzację zadłużenia hipotecznego”. W umowie tej spółka występuje jako dłużnik hipoteczny. Łączna kwota
Nasz dłużnik w toku postępowania upadłościowego zawarł układ z wierzycielami. Nasza firma znalazła się w grupie wierzycieli, których należności w części zostały zredukowane, a pozostała część będzie spłacana w ratach. Jak powinna przebiegać ewidencja zawartego układu w księgach rachunkowych?
Czy można stosować na fakturach VAT jako jednostkę miary kod cyfrowy?
Pytanie dotyczy możliwości zwolnienia przychodu /wypłaty należności pracownikom, którzy odbywają podróż służbową prywatnym samochodem i rozliczają przebieg w delegacji (jazdy zamiejscowe)/ od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./.
Czy umowy użytkowania obwodów rybackich, zawarte między podatnikiem posiadającym status państwowej jednostki budżetowej, a podatnikiem posiadającym osobowość prawną, którego celem statutowym jest m.in. organizowanie wędkarstwa, rekreacji, sportu wędkarskiego oraz działanie na rzecz ochrony przyrody i kształtowania etyki wędkarskiej, podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?