Od 1 stycznia 2024 r. część sprzedawców ma obowiązek pobierać opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. W opracowaniu omawiamy ten obowiązek oraz podatkowe skutki pobierania takich opłat wraz z ich ewidencją księgową. W opracowaniu uwzględniono stanowisko MF z 28 marca 2024 r. W pierwszej wersji raportu Mk redakcja i autor przedstawiali inne stanowisko w przedmiocie przychodów i
Prowadzę firmę, w której pracownikom na co dzień kupuję artykuły spożywcze, takie jak: woda, kawa, herbata, owoce czy słodycze. Czy mogę takie wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych?
Od 13 października 2023 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca). Wprowadziła ona m.in. system kaucyjny, który będzie wspomagać selektywne zbieranie odpadów powstałych z opakowań po napojach. Nowe obowiązki związane z pobieraniem kaucji w pełnym zakresie dotyczyć będą dużych sklepów, o powierzchni
Opublikowano rządowy projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące opłat od: Nowe rozwiązania maja obowiązywać od 1 lipca 2023 r., ale już obecnie warto poznać kierunek, w jakim podążają zmiany w zakresie tych dwóch danin.
Firma udostępnia pracownikom produkty żywnościowe i napoje (np. soki). Korzystają z nich nie tylko pracownicy, ale także osoby współpracujące z firmą, np. zleceniobiorcy. Czy wydatki na wyżywienie dla takich osób mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu firmy?