Z uwagi na długoletnią współpracę i rekordowe zamówienia postanowiłem przekazać jednemu z kontrahentów ekskluzywny alkohol w postaci kilkuletniej whisky. Czy mogę ten wydatek zaliczyć do kosztów?
Od lipca 2023 r. zacznę prowadzić restaurację. Jaką stawką ryczałtu powinnam opodatkowywać świadczone przeze mnie usługi? Czy sprzedaż frytek mam opodatkować stawką 3%, a piwa stawką 8,5%?
Ustawa o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych nowelizuje aż 16 aktów prawnych. Zmiany te dotyczą m.in. działalności nieewidencjonowanej, inwestycji mieszkaniowych i ułatwień dla organizacji pozarządowych w wytaczaniu powództw. W tabeli przedstawiamy zmiany wprowadzane ustawą, które obowiązują już od maja 2023 r., z ich krótkim omówieniem.
Pracodawcy mają prawo przeprowadzać prewencyjną kontrolę na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Kontrole przeprowadza się za pomocą przeznaczonych do tego celu urządzeń elektronicznych.
21 lutego 2023 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dopuszczająca przeprowadzanie kontroli trzeźwości pracownika przez pracodawcę. Kontrolę taką pracodawca może przeprowadzić przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, jeśli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.
Opublikowano rządowy projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące opłat od: Nowe rozwiązania maja obowiązywać od 1 lipca 2023 r., ale już obecnie warto poznać kierunek, w jakim podążają zmiany w zakresie tych dwóch danin.
Po zmianie przepisów Kodeksu pracy od 4 maja 2019 r. wątpliwości budzi dopuszczalność przeprowadzania przez pracodawcę prewencyjnych, losowych kontroli trzeźwości pracowników. Zawartość alkoholu we krwi pracownika to bowiem dane szczególnej kategorii. Od 4 maja 2019 r. można je przetwarzać za zgodą pracownika, jeżeli przekazanie tych danych następuje z jego inicjatywy. Zatem w przypadku wyrywkowych
Przedsiębiorcy, którzy negocjują umowy na spotkaniach w restauracjach, mają prawo zaliczać wydatki poniesione podczas tych spotkań do kosztów podatkowych. Dotyczy to także wydatków poniesionych na alkohol. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 2 kwietnia 2015 r. (sygn. akt II FSK 483/13).
Prowadzę winnicę rodzinną zarejestrowaną w Agencji Rynku Rolnego. W tym roku planuję uzyskanie zezwolenia i rozpoczęcie w lokalnych sklepach sprzedaży pierwszego rocznika wina. W związku z tym planuję wykupić w agencji reklamę na bannerze reklamowym i przygotowanie ulotek z informacjami o winie. Czy powinienem wnieść opłatę od reklamy napojów alkoholowych?
Pracodawca ma prawo przeprowadzić badanie stanu trzeźwości pracownika alkomatem tylko za jego zgodą. W razie braku takiej zgody o przeprowadzenie badania stanu trzeźwości pracownika może poprosić odpowiednie organy (np. Policję).