Porady i artykuły

Artykuł aktualny
22.08.2024 Podatki

MF potwierdziło, że świadczenia otrzymane przez byłych małżonków będący fundatorami fundacji rodzinnej nie mogą w całości korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 157 updof.

Artykuł aktualny
13.08.2024 Podatki

W Ministerstwie Finansów rozpoczęto prace nad kolejnymi zmianami w PIT i CIT. Celem proponowanych zmian jest uporządkowanie przepisów updof i updop, wyeliminowanie wątpliwości i rozbieżności interpretacyjnych oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Zmiany dotyczą m.in. ulgi termomodernizacyjnej i ulgi IP BOX, zagranicznych spółek kontrolowanych, cen transferowych i fundacji rodzinnych. Rząd ma zająć

Artykuł aktualny

Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników oraz niektórzy przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. W niniejszej publikacji omówione zostaną zasady zawieszania działalności gospodarczej oraz skutki podatkowe i składkowe takiej decyzji. Wyjaśnione zostaną również zasady prowadzenia pkpir i ksiąg rachunkowych w tym okresie.

Artykuł aktualny
08.04.2024 Ubezpieczenia

W 2024 r. nowi przedsiębiorcy po raz pierwszy dokonają rocznego rozliczenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i składki zdrowotnej. Natomiast pozostała część płatników składek prowadzących pozarolniczą działalności gospodarczą posiada już doświadczenie w tym zakresie z roku ubiegłego. Jednak wszystkie wymienione podmioty obowiązuje nowa podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne

Artykuł aktualny
15.02.2024 Ubezpieczenia

Pracodawcy, którzy opłacają za swoich pracowników składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, mają obowiązek corocznego składania w ZUS formularza „Zgłoszenie/korekta danych pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze” – ZUS ZSWA. Termin na złożenie tego dokumentu za 2023 r. upływa 2 kwietnia 2024 r.

Artykuł aktualny
15.02.2024 Ubezpieczenia

Przedsiębiorcy rozliczający podatek na zasadach ogólnych ustalają minimalną składkę zdrowotną na rok składkowy, który trwa od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego. To oznacza, że minimalna składka zdrowotna obliczona z minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2023 r. (9% z 4242 zł) będzie obowiązywała za okres od 1 lutego 2024 r. do stycznia 2025 r.

Artykuł aktualny
07.02.2024 Ubezpieczenia

Płatnicy składek są zobowiązani do przekazania do ZUS formularza ZUS ZSWA za 2023 r. Zasadniczo mają na to czas do 2 kwietnia 2024 r. W niektórych przypadkach termin przekazania ZUS ZSWA może być inny, np. jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o emeryturę pomostową

Artykuł aktualny
02.02.2024 Podatki

Pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku. Jest tak pod warunkiem, że pracodawca będący podatnikiem tego podatku dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Takie stanowisko zajął Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie C-442/22.

Porada aktualna
02.02.2024 Podatki

Spółka sprzedała samochód osobie fizycznej. Sprzedaż ta została ujęta w kasie fiskalnej. Dane nabywcy na fakturze – osoba fizyczna bez NIP. Nabywca zwrócił się z prośbą o korektę faktury sprzedaży na firmę, wyjaśniając, że prowadzi działalność gospodarczą i pomyłkowo nie podał NIP. Czy jest to dopuszczalne?

Artykuł aktualny
02.02.2024 Podatki

Gdy małżonkowie pozostają we wspólności małżeńskiej i ponoszą wspólnie wydatki dotyczące części wspólnych budynku, służące czynnościom opodatkowanym wykonywanym w odrębnie prowadzonych działalnościach gospodarczych, to każdy z małżonków ma prawo do odliczenia tej części podatku naliczonego, którą można przypisać jego działalności gospodarczej. Jeżeli małżonkowie nie określili stopnia wykorzystywania

Artykuł aktualny
08.01.2024 Podatki

Jeżeli w małżeństwie istnieje wspólność majątkowa i jeden z małżonków prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to ma prawo odliczyć VAT z faktury opłaconej przez drugiego małżonka z majątku wspólnego – wyrok NSA z 11 lipca 2023 r., sygn. akt I FSK 517/19.

Artykuł aktualny
04.01.2024 Podatki

Przychód ze zbycia wierzytelności własnej za cenę równą wartości nominalnej tej wierzytelności należy rozpoznać w kwocie netto, czyli bez VAT (wyrok NSA z 8 sierpnia 2023 r., sygn. akt II FSK 211/21).

Artykuł aktualny
13.12.2023 Podatki

Przy ustalaniu momentu powstania przychodu i kosztu udokumentowanego fakturą ustrukturyzowaną należy brać pod uwagę art. 106na ustawy o VAT, który w sposób szczególny ustala moment wystawiania takich faktur. Takie stanowisko potwierdził MF w odpowiedzi udzielonej redakcji „MONITORA księgowego”.

Poprzednia Następna