W odpowiedzi na pytanie redakcji „MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń” ZUS w piśmie z 26 listopada 2024 r. wskazał, że pełnomocnik płatnika składek może złożyć w jego imieniu wniosek o wakacje składkowe. Złożenie wniosku przez pełnomocnika ZUS traktuje na równi z posiadaniem przez niego stosownego oświadczenia płatnika składek dotyczącego spełnienia warunków do uzyskania ww. ulgi.
Jeżeli podatnik w ramach procedur podatkowych ustanowił pełnomocnika, to wszystkie pisma organ powinien doręczać pełnomocnikowi, a nie podatnikowi. W każdym przypadku pominięcia pełnomocnika przy doręczeniu wadliwość doręczenia sprawia, że doręczane pismo nie wchodzi do obrotu prawnego, a więc jest całkowicie bezskuteczne – wyrok NSA z 29 listopada 2022 r., sygn. akt I FSK 1708/19.
Pełnomocnictwo ogólne do prowadzenia wszystkich spraw podatkowych nie upoważnia do podpisywania deklaracji podatkowych. Deklaracja podpisana przez pełnomocnika ogólnego, który nie został upoważniony do podpisywania deklaracji, nie istnieje i nie może być podstawą egzekucji. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 czerwca 2018 r., sygn. akt II FSK 1723/16.
Z początkiem roku ustawodawca wprowadził zmiany do naszego systemu podatkowego. W publikacji przedstawiamy przegląd wybranych zmian w przepisach podatkowych wraz z oceną nowych regulacji.
Od 1 lipca 2016 r. pełnomocnictwo ogólne może upoważniać terminowo albo bezterminowo do działania pełnomocnika na rzecz mocodawcy we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej. Nie trzeba już dołączać oryginału lub urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa do akt każdej sprawy.
Podatnik ponosi ryzyko nieustanowienia pełnomocnika do odbioru korespondencji urzędowej - wyrok NSA z 10 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I FSK 533/12).
W relacjach z organami podatkowymi podatnicy i inne podmioty mogą działać osobiście albo za pośrednictwem pełnomocnika. Znaczenie pełnomocnika w sprawach podatkowych stale wzrasta. Podatnik często nie radzi sobie samodzielnie z fiskalizmem organów podatkowych, nieprecyzyjnymi przepisami prawa podatkowego oraz często sprzecznymi ze sobą interpretacjami tych przepisów.
W obrocie gospodarczym zdarza się, że osoba prowadząca działalność zachoruje i jest na zwolnieniu lekarskim. Nie chcąc przerywać w tym czasie prowadzenia działalności i narażać się na straty, zamierza powierzyć prowadzenie firmy komuś z rodziny. Pytanie w takiej sytuacji dotyczy rodzaju udzielonego pełnomocnictwa oraz obowiązków wobec urzędu skarbowego wynikających z tej czynności. Poniżej opiszemy