Porady i artykuły

Artykuł aktualny
10.01.2025 Obrót gospodarczy

27 grudnia 2024 r. weszły w życie korzystne dla prosumentów zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. To nowe zasady rozliczeń prosumentów w systemie net-billing, które zwiększają opłacalność inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii. Przejście na korzystniejszą formę rozliczeń wymaga złożenia oświadczenia.

Artykuł aktualny
09.01.2025 Obrót gospodarczy

Luty to okres składania wniosków o zwrot akcyzy zawartej w cenie tzw. paliwa rolniczego. Rolnicy, którzy złożą wnioski w tym miesiącu, otrzymają zwrot w kwietniu.

Artykuł aktualny

Informacja z posiedzenia Sejmu z dnia 6 grudnia 2024 r.

Artykuł aktualny

Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych do 13 grudnia 2024 r.

Artykuł aktualny

W 2024 r. pojawił się szereg projektów nowelizacji przepisów w zakresie podatków, ubezpieczeń społecznych, prawa pracy i prawa gospodarczego, które w założeniach projektodawców miały wejść w życie w 2025 r. Niestety projekty te nie zostały zrealizowane i nie weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Przypominamy, czego dotyczyły te projekty, oraz informujemy, na jakim etapie się one znajdują.

W trakcie aktualizacji

Przedsiębiorcy opłacający składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności od 1 listopada 2024 r. mogą wnioskować o zwolnienie ze składek na te ubezpieczenia za jeden miesiąc kalendarzowy w roku kalendarzowym. Ulga dotyczy też Funduszu Pracy i Funduszu Solidarnościowego, jeżeli ubezpieczony jest zobowiązany do opłacania tej składki. Pierwsze wnioski o udzielenie ulgi za grudzień

Artykuł nieaktualny

Od 1 listopada 2024 r. niektórzy płatnicy składek prowadzący działalność gospodarczą, w tym wspólnicy spółki cywilnej, będą mogli skorzystać z nowego zwolnienia w opłacaniu składek w ramach pomocy de minimis. Ten rodzaj ulgi obejmie tylko własne zobowiązania przedsiębiorcy wobec ZUS z tytułu obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a także dobrowolne chorobowe oraz FP

W trakcie aktualizacji

Umowa o dzieło, w przeciwieństwie np. do umowy zlecenia, nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych. Jednak obowiązek oskładkowania takiej umowy powstanie w sytuacji, gdy umowa o dzieło została zawarta z własnym pracodawcą lub w ramach takiej umowy zawartej z innym podmiotem praca jest świadczona na rzecz pracodawcy osoby wykonującej dzieło.

W trakcie aktualizacji
07.10.2024 Obrót gospodarczy

Jesteśmy biurem księgowym i od kilku lat prowadzimy obsługę dwuosobowej spółki cywilnej (udziały po 50%). W październiku 2024 r. nagle zmarł jeden ze wspólników tej spółki. Jego udział w spółce odziedziczyli żona oraz ich dorosły syn (dziedziczenie udziałów dopuszczała umowa spółki). Spółka kontynuuje działalność po śmierci wspólnika, nie ustanowiono zarządcy sukcesyjnego. Żona i syn zmarłego nie prowadzą

W trakcie aktualizacji

Wiemy, że pełnienie funkcji w zarządzie spółki z o.o. może odbywać się m.in. w oparciu o akt powołania (bezumownie) lub umowę o charakterze cywilnoprawnym (np. kontrakt menedżerski). Która z form zatrudnienia członka zarządu jest najkorzystniejsza pod względem kosztowym dla spółki?

W trakcie aktualizacji

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem odprowadzania z tego tytułu składek ZUS. Pomimo wielu ułatwień w tym zakresie, związanych z różnego rodzaju ulgami w opłacaniu składek, takimi jak ulga na start, preferencyjne składki czy mały ZUS plus, przedsiębiorcy nadal poszukują optymalizacji składkowych, np. w postaci outsourcingu pracowniczego. Często jednak jego stosowanie jest pozorne

W trakcie aktualizacji

Problematyka wprowadzenia do umowy o pracę postanowień zabezpieczających pracodawcę przed stratami finansowymi związanymi z rezygnacją nowo zatrudnionego pracownika z pracy w krótkim czasie po podpisaniu umowy i żądania zwrotu poniesionych kosztów (m.in. badań lekarskich czy szkoleń bhp) jest bardzo złożona. Koszty te co do zasady obciążają bowiem pracodawcę. Może on jednak w pewnych okolicznościach

W trakcie aktualizacji

We wrześniu i październiku 2024 r. chcemy zatrudnić uczniów powyżej 16 roku życia do roznoszenia ulotek. Jak najkorzystniej zawrzeć z nimi umowę? Jakie są zasady zatrudniania młodocianych i czy musi być zgoda rodziców lub opiekunów na ich zatrudnienie?

W trakcie aktualizacji

Niektórzy z naszych stałych zleceniobiorców będą wykonywali pracę w formie zdalnej. Części osób zapewnimy sprzęt, a pozostałym wypłacimy ryczałt lub ekwiwalent za używanie własnych narzędzi. Czy tego rodzaju świadczenia będą stanowiły dla zleceniobiorców przysporzenie, które należy opodatkować?

W trakcie aktualizacji

Chcemy podpisać z niektórymi naszymi pracownikami porozumienie przyznające dodatkowe wynagrodzenie za przekazanie praw autorskich do utworów, które powstały w wyniku wykonywania przez nich obowiązków na zajmowanym stanowisku. Wynagrodzenie to określimy jako premię za utwór. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

Poprzednia Następna