zaświadczenia
Artykuł nieaktualny

Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 lipca do 3 sierpnia 2022 r.

Porada
29.06.2018 Kadry i płace

Osoba, którą chcemy zatrudnić, została skazana prawomocnym wyrokiem sądu na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Czy po upływie tego okresu kara zostanie usunięta z Krajowego Rejestru Karnego i czy otrzyma ona zaświadczenie o niekaralności? Przedstawienie zaświadczenia o niekaralności jest konieczne, abyśmy mogli ją zatrudnić.

Artykuł
23.05.2017 Kadry i płace

Obowiązek przedłużania do dnia porodu umowy tymczasowej zawartej z pracownicą w ciąży oraz nowe zasady naliczania wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy – to najważniejsze zmiany, które weszły w życie 1 czerwca 2017 r. w zakresie zatrudniania pracowników tymczasowych.

Porada

Pracownik od 3 do 13 czerwca 2013 r. przebywał na wczasach w Hiszpanii. Po powrocie przedstawił nam zwolnienie lekarskie wystawione przez hiszpańską służbę zdrowia na cały okres urlopu. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia urlopowego, czy do zasiłku chorobowego? Czy musimy honorować zwolnienie lekarskie po hiszpańsku? Kto powinien je przetłumaczyć, my czy pracownik?

Porada
28.09.2012 Kadry i płace

Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o wypełnienie otrzymanego z banku zaświadczenia o zarobkach. W tym dokumencie znajduje się pytanie o inne potrącenia z wynagrodzenia. Pracownik współfinansuje abonament medyczny oraz opłaca składkę na grupowe ubezpieczenie na życie. Czy taką informację powinniśmy podać w zaświadczeniu?

Porada

Zatrudniamy pracownika, który bardzo często, czasami dwa razy w miesiącu, przychodzi do działu kadr z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Pracownik twierdzi, że zaświadczenie jest mu potrzebne do przedłożenia odpowiednim organom. Czy w każdym przypadku musimy wydawać takie zaświadczenia, czy możemy np. ograniczyć ich sporządzanie do jednego zaświadczenia na kwartał?

Artykuł
17.09.2011 Kadry i płace

Od 31 sierpnia br. obowiązuje nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym. Nowelizacja dotyczy wszystkich kierowców wykonujących przewóz drogowy, zarówno tych zatrudnionych na podstawie umów o pracę, jak i kierowców samozatrudnionych. Zmiana polega na wprowadzeniu nowej treści zaświadczenia dokumentującego przerwy w pracy kierowców.

Porada

Pracownicy w ciąży wypłaciliśmy zasiłek chorobowy za okres od 1 do 25 października w dniu wypłaty wynagrodzeń, tj. 5. listopada. 8 listopada otrzymaliśmy od pracownicy na firmową komórkę wiadomość tekstową (sms), w treści której poinformowała nas, że 25 października urodziła dziecko. Jednak do chwili obecnej nie otrzymaliśmy żadnych dokumentów potwierdzających ten fakt. Czy informacja w takiej formie