Porady i artykuły

Porada

Nasza firma ma główną siedzibę w Warszawie, a wiele oddziałów w całej Polsce. Zarząd spółki i dział kadr znajdują się tylko w Warszawie. Czy po zmianach przepisów można zawierać porozumienia stron w zakresie rozwiązania umowy o pracę w formie dokumentowej, np. za pomocą e-maila, SMS-a, faksu, skanu? Ułatwiłoby to funkcjonowanie firmy.

Artykuł
17.11.2016 Kadry i płace

Od 8 września 2016 r. została wprowadzona nowa forma czynności prawnych, tj. forma dokumentowa. Może być stosowana również w niektórych przypadkach w relacjach pracodawcy z pracownikiem. Zatem obecnie można dokonywać pewnych czynności w zakresie prawa pracy za pomocą SMS-a, e-maila czy nagrania dźwiękowego.

Artykuł
12.12.2014 Podatki Kadry i płace

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy będą wyceniać wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu do celów prywatnych na podstawie pojemności pojazdu i liczby dni korzystania z niego w miesiącu przez zatrudnionych. W tej sytuacji należy przyjąć, że przepisy wewnątrzzakładowe lub umowy o prywatne wykorzystywanie samochodów służbowych, przewidujące inne warunki wyceny

Artykuł

Przepisy prawa pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku przekazywania pracownikom co miesiąc informacji o wysokości wypłaconego im wynagrodzenia, w tym wysokości dokonywanych potrąceń. Stosowana w wielu firmach praktyka przekazywania tzw. pasków wynagrodzeń ma charakter dobrowolny i pracownicy nie mogą żądać od pracodawcy jej wprowadzenia.

Porada

Urodzenie dziecka nie jest jedynym tytułem do uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten przysługuje ubezpieczonym także w razie przyjęcia dziecka na wychowanie, wszczęcia postępowania w sprawie o jego przysposobienie oraz przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, jeżeli nie jest to rodzina zastępcza zawodowa niespokrewniona z dzieckiem. W zależności od okoliczności,

Artykuł
17.09.2011 Kadry i płace

Od 31 sierpnia br. obowiązuje nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym. Nowelizacja dotyczy wszystkich kierowców wykonujących przewóz drogowy, zarówno tych zatrudnionych na podstawie umów o pracę, jak i kierowców samozatrudnionych. Zmiana polega na wprowadzeniu nowej treści zaświadczenia dokumentującego przerwy w pracy kierowców.