Przedsiębiorcy z tzw. sektorów energochłonnych mogą w latach 2022–2024 otrzymywać rządowe rekompensaty z tytułu podwyżek cen energii. Ci z nich, którzy skorzystali z tej możliwości i wypłacono im takie rekompensaty, powinni ich otrzymanie rozliczyć podatkowo. Kwestia rozliczania podatkowego takich rekompensat może niestety budzić wątpliwości u podatników.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie
1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Będą z niego wypłacane rekompensaty dla rolników, którzy nie otrzymają zapłaty od niewypłacalnych nabywców ich produktów. Pierwsze wnioski o wypłatę rekompensat można złożyć już w 2023 r. w terminie od 1 do 31 sierpnia – w przypadku gdy niewypłacalność podmiotu skupującego powstała w 2022 r.
Świadczenia pieniężne otrzymane przez pracownika w ramach programu dobrowolnych odejść są opodatkowane PIT. Nie mogą korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 3 updof. Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 23 czerwca 2016 r., sygn. DD3.8201.1.2016.MCA, której fragment przedstawiamy. Pełna treść interpretacji jest dostępna na www.mk.infor.pl wraz z bieżącym numerem
Rekompensata wypłacona kontrahentowi z tytułu niewywiązania się z umowy nie jest automatycznie kosztem podatkowym. Podatnik musi wykazać, że w tym konkretnym przypadku poniesienie wydatku przełoży się na osiągane przychody, zachowanie albo zabezpieczenie ich źródła - wyrok NSA z 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt II FSK 2152/14.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b updof otrzymanej na podstawie ugody sądowej kwoty pieniężnej.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie korekty przychodów podatkowych.
Opodatkowanie podatkiem VAT odszkodowania za zmniejszenie wartości nieruchomości w związku z budową gazociągu wysokiego ciśnienia.
Czy Rekompensata otrzymana od kontrahenta na podstawie Umowy (w wyniku, której Spółka generuje w całości przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego), która płatna jest w przypadku, gdy faktycznie zrealizowany poziom sprzedaży jest niższy, niż zakładany na potrzeby kalkulacji Ceny sprzedaży, również będzie stanowiła przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego? (zdarzenie przyszłe)
Czy Rekompensata otrzymana od kontrahenta na podstawie Umowy (w wyniku, której Spółka generuje w całości przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego), która płatna jest w przypadku, gdy faktycznie zrealizowany poziom sprzedaży jest niższy, niż zakładany na potrzeby kalkulacji Ceny sprzedaży, również stanowi przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego? (stan faktyczny)
Jakie są skutki podatkowe otrzymania środków pieniężnych od osoby wskazanej przez Wnioskodawcę jako uprawnioną do realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej?
Wnioskodawca realizując zadania własne gminy, które zostaną mu powierzone uchwałą Rady Miasta i za które będzie otrzymywać środki finansowe tytułem rekompensaty będzie działał w charakterze podatnika podatku VAT, a wykonywane czynności spełniają definicję świadczenia usług, dlatego też podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Czy wypłacona zgodnie z regulaminem wewnątrzzakładowym PDO rekompensata z tytułu rozwiązania stosunku pracy (odszkodowania) korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. l pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?W związku z powyższym, czy Wnioskodawca może skutecznie ubiegać się o zwrot pobranych zaliczek na podatek dochodowy przez pracodawcę
Opłata za bezumowne korzystanie z nieruchomości opodatkowanie, faktura korygująca, nota księgowa.
Czy wypłacona Wnioskodawczyni rekompensata w ramach Programu Dobrowolnych Odejść Pracowniczych korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.)?
Skutki podatkowe otrzymania świadczenia w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.
Czy wypłacona zgodnie z regulaminem wewnątrzzakładowym PDO, jednorazowa odprawa korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych? Czy wypłacona zgodnie z regulaminem wewnątrzzakładowym PDO, rekompensata korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych? Czy wypłacona zgodnie z regulaminem wewnątrzzakładowym PDO, odprawa emerytalna korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego
Czy wypłacona rekompensata z tytułu rozwiązania umowy o pracę, na podstawie Regulaminu Programu Dobrowolnych Odejść dla zmarłego małżonka Wnioskodawczyni jest zwolniona od podatku dochodowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?