Pracownik dostał dofinansowanie do wypoczynku dziecka (kolonie zorganizowane przez stowarzyszenie). Czy takie środki mogą korzystać ze zwolnienia z PIT?
Wakacje to czas, w którym wielu pracodawców decyduje się na dofinansowywanie wypoczynku dzieci swoich pracowników. W związku z tym pracodawcy mają wątpliwości, czy należy z tego tytułu doliczać pracownikom przychód, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości go ustalić.
Firma planuje dopłacać pracownikom do wyjazdów wypoczynkowych ich dzieci. Jak to zrobić, żeby pracownicy nie musieli płacić podatku od takiego dofinansowania?
Dofinansowanie wypoczynku pracowników i ich rodzin – rozliczenia podatkowe, ZUS i ewidencja księgowa
Okres letni to czas, w którym większość pracowników wykorzystuje przysługujący im urlop wypoczynkowy. Wielu pracodawców decyduje się na dofinansowywanie kosztów wypoczynku swoich pracowników i ich rodzin. Przedstawiamy, jak prawidłowo rozliczyć takie dofinansowanie po stronie pracownika i pracodawcy.
Pracownik zwrócił się o dofinansowanie wypoczynku dziecka w wieku 17 lat z ZFŚS. Do wniosku dołączył fakturę wystawioną przez podmiot o nazwie "Wynajem pokoi - wyżywienie - (...) w (...)". Faktura zawiera dane dziecka oraz wysokość poniesionych kosztów. Czy możemy dofinansować ten wypoczynek bez podatku? Czy też kwotę dofinansowania powinniśmy uwzględnić w przychodzie i naliczyć podatek?
Pracodawca odwołujący pracownika z urlopu wypoczynkowego jest zobligowany do zwrotu kosztów bezpośrednio związanych z takim odwołaniem. Nie zawsze jednak do takiego zwrotu mają prawo członkowie rodziny pracownika, którzy wyjechali z nim na urlop. Kwestia ta wymaga indywidualnego rozpatrzenia przez pracodawcę.
W deklaracji VAT-7 należy wykazać wartość przekazanych pracownikom paczek zakupionych z ZFŚS. Czy w związku z tym należy także wykazywać: przekazanie paczek dla dzieci pracowników, dofinansowanie do wypoczynku letniego dzieci i pracowników, zakup prezentu dla emeryta (wszystko ze środków ZFŚS) i tym podobne w deklaracji VAT-7, mimo iż nie występuje możliwość odliczenia podatku naliczonego?