Wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, o którym mowa w art. 81 § 1-3, art. 134 § 1 i art. 144 § 2 k.p., obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego również dodatek funkcyjny. Z mocy ustawy lub jej upoważnienia dopuszczalne jest przyjęcie innej podstawy obliczania wynagrodzenia określonego w wymienionych przepisach.
Orzeczenie przepadku rzeczy, stanowiącej dorobek małżonków, uprawnia małżonka osoby skazanej do dochodzenia przysługujących temu małżonkowi roszczeń w drodze procesu cywilnego (art. 369 k.p.k.).
Sąd jest uprawniony do badania prawidłowości ustaleń protokołu powypadkowego również wtedy, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wyczerpał trybu postępowania przewidzianego w ust. 4 i 5 § 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 1974 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (jedn. tekst: Dz. U. z 1983 r. Nr 55, poz. 244).
Umowa przekazania gospodarstwa rolnego następcy zawarta w formie aktu notarialnego (art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin Dz. U. Nr 40, poz. 268), którą rolnik przekazał następcy jedynie część gospodarstwa rolnego, jest nieważna.
Spór co do ważności umowy darowizny udziału w rzeczy wspólnej toczący się pomiędzy współwłaścicielami jest sporem o prawo własności w rozumieniu art. 618 § 1 k.p.c.
Pomoc pieniężna, przyznana na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 1979 r. w sprawie rodzin zastępczych (jedn. tekst: Dz. U. z 1985 r. Nr 48, poz. 256) dziecku umieszczonemu w rodzinie zastępczej, nie podlega zaliczeniu na poczet renty przysługującej mu od osoby odpowiedzialnej za śmierć jego rodziców (art. 446 § 2 k.c.).
Do podstawy wymiaru emerytury lub renty dla nauczyciela wlicza się z mocy art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 ze zm.) wszystkie nagrody za osiągnięcia zawodowe uzyskane przez nauczyciela w okresie, z którego wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru emerytury lub renty.
Wynikający ze statutu zrzeszenia obowiązek zapłaty składek członkowskich od osiągniętych przez członka zrzeszenia dochodów z realizacji umowy kontraktacji nie stanowi podstawy do przystąpienia tego zrzeszenia w charakterze interwenienta ubocznego do strony powodowej "W sprawie o odszkodowanie z tej umowy.
Jeżeli w okresie oczekiwania na przydział lokalu członek spółdzielni mieszkaniowej, którego członkostwo następnie ustało, zaspokoił w innej spółdzielni potrzeby mieszkaniowe, zamieszkałym z nim razem osobom bliskim nie przysługuje przewidziane w art. 221 § 2 prawa spółdzielczego roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i przydzielenie lokalu w kolejności przysługującej byłemu członkowi.
Od orzeczeń kolegium arbitrażu społecznego (art. 42 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych jedn. tekst: Dz. L. z 1985 r. Nr 54, poz. 277) nie przysługują środki zaskarżenia przewidziane przepisami kodeksu postępowania cywilnego, w szczególności art. 518 i 417.
Szczególnie zuchwała kradzież pojazdu, strzeżonego osobiście przez znajdującego się przy nim posiadacza, objęta jest ubezpieczeniem auto-casco bez względu na to, czy pojazd był zabezpieczony przed kradzieżą również w sposób określony w § 21 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1985 r. w sprawie ubezpieczeń ustawowych komunikacyjnych (Dz. U. Nr 6, poz. 20).
Odmowne załatwienie wniosku strony o zmianę lub uchylenie ostatecznej decyzji w trybie art. 155 Kpa następuje w formie decyzji.
Komornik, dokonując zajęcia ruchomości, nie może w protokole zajęcia oznaczyć globalnej ich wartości, lecz jest obowiązany oznaczyć odrębnie wartość każdej zajętej ruchomości.
Odmowne załatwienie wniosku strony o zmianę lub uchylenie ostatecznej decyzji w trybie art. 155 k.p.a. następuje w formie decyzji.
1. Przepisy art. 692 i art. 693 k.p.c. oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 września 1965 r. o zasadach i trybie postępowania w sprawach o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego (Dz. U. Nr 42, poz. 261) nie mają zastosowania do stanów faktycznych unormowanych przez art. 808, 852 § 1 i 2, art. 862 § 1, art. 888 § 1, art. 1024 § 1 pkt 4, art. 1029 § 1, art. 1033 § 1 i
Jeżeli autor reportażu relacjonuje zaistniałe wydarzenie w sposób niezgodny z jego rzeczywistym przebiegiem i przypisuje uczestnikowi tego wydarzenia nieprawdziwe cechy, postępuje nierzetelnie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24), tym bardziej gdy pomawia osoby o niewłaściwe postępowanie. W tym ostatnim wypadku z reguły dochodzi do
Twórcy wzoru użytkowego nie przysługuje prawo do wynagrodzenia po wygaśnięciu prawa ochronnego tegoż wzoru z upływem pierwszego 5-letniego okresu ochronnego i nieprzedłużeniu prawa ochronnego na okres dalszych 5 lat (art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości jedn. tekst: Dz. U. z 1984 r. Nr 33, poz. 177).
Użycie przez wykonawcę do budowy domu (mieszkania) materiałów budowlanych emitujących substancje toksyczne, które zagrażają zdrowiu lub życiu osób korzystających z tego domu (mieszkania) rodzi odpowiedzialność cywilną wykonawcy wobec tych osób za szkodę wyrządzoną takim działaniem. Odpowiedzialności tej nie może uchylić brak formalnych zakazów użycia takich materiałów budowlanych.
Osoba należąca do kręgu spadkobierców ustawowych może na podstawie testamentu dziedziczyć gospodarstwo rolne również wtedy, gdy odpowiada jednemu z warunków wymaganych do dziedziczenia tego gospodarstwa z ustawy (art. 1059 k.c.).
Dłużnik, przeciwko któremu wszczęta została egzekucja alimentów, mimo że dobrowolnie zaspokajał alimenty w terminie i wysokości określonej w tytule wykonawczym, może skutecznie stosownie do okoliczności w drodze skargi kwestionować czynności komornika w zakresie obciążenia go kosztami egzekucyjnymi (art. 767 i 770 k.p.c.).
Wnioskodawca pobierający wypadkową rentę inwalidzką jako wyższe świadczenie jest uprawniony do połowy emerytury wraz z połową dodatku kombatanckiego, który będąc częścią składową świadczenia, do którego został przyznany, powinien być ustalony na tych samych zasadach jak świadczenie podstawowe (art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób
Przy rewaloryzacji renty inwalidzkiej przyznanej przed dniem 1 stycznia 1983 r. (§ 6 i 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 1986 r. w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych rolnikom indywidualnym i członkom ich rodzin oraz wysokości składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników Dz. U. Nr 2, poz. 13) do obliczenia kwoty zwiększenia tej renty z tytułu średniej
Należności państwowej jednostki organizacyjnej za korzystanie z hotelu pracowniczego podlegają ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji.
Postanowienie regulaminu tworzenia i podziału funduszu premiowego za uzyskaną efektywność gospodarowania, uzależniające prawo pracownika do premii płatnej w ciągu roku od pozostawania w stosunku pracy w dacie jej wypłaty, jest prawnie skuteczne, jeżeli okresem obliczeniowym jest okres roczny, a wypłata premii w ciągu roku następuje zaliczkowo na poczet premii rocznej.