Od rozliczenia za lipiec 2024 r. w JPK_V7 będzie można wpisywać oprócz numeru faktury również numer KSeF. Dotyczy to zarówno ewidencji sprzedaży i zakupów. Dopiero od rozliczenia za styczeń 2025 r. wpisywanie tego numeru w ewidencji sprzedaży będzie obowiązkowe.
Uregulowano, jak ma być ewidencjonowana w JPK_V7 faktura, gdy zrezygnowano z wystawienia faktury zaliczkowej i wystawiono tylko fakturę dokumentującą dostawę lub usługę. Nowe przepisy będą obowiązywały od rozliczenia za luty 2024 r.
Od 1 stycznia 2024 r. wprowadzono zmiany w ewidencjach akcyzowych. Zniesiono obowiązek obligatoryjnej elektronizacji ewidencji. Tym samym podatnicy nadal mogą prowadzić ewidencje zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji, dokumentacji i protokołów dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy, które uwzględnia sposób prowadzenia
W związku z opublikowaniem średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień bilansowy (kurs z dnia 29 grudnia 2023 r. który wyniósł 4,3480 zł/euro) znane są już progi aktywów i przychodów zobowiązujących niektóre jednostki (spółki z o.o., spółki jawne, partnerskie, komandytowe, cywilne oraz przedsiębiorstwa osób fizycznych) do zbadania sprawozdań finansowych za rok 2024. Wynoszą
Zgłoszenie do ubezpieczeń osoby, która sprawuje opiekę nad osobą pobierającą świadczenie wspierające
Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi osoba, która nie będzie podejmowała zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające (zwana dalej „osobą sprawującą opiekę”), będzie mogła złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i zgłosić siebie z tego tytułu do ubezpieczenia emerytalnego i
Na stronie Portalu Podatkowego w zakładce Jednolity Plik Kontrolny została opublikowana zaktualizowana specyfikacja interfejsów usług JPK, wersja 4.2.
Dostosowanie instrumentu wsparcia inwestycji do prawa unijnego, wydłużenie minimalnego okresu obowiązywania decyzji o okresie krótszym niż 15 lat – to główne zmiany, jakie wprowadzi nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji przyjęta przez KPRM.
Dzięki e-Korespondencji można wysyłać i odbierać dokumenty, w tym zaświadczenia, elektronicznie za pomocą konta w e-Urzędzie Skarbowym. Z e-Korespondencji mogą skorzystać również m.in. firmy, fundacje i stowarzyszenia.
Przepisy przewidują wariant samofakturowania w KSeF w przypadku kiedy sprzedawca będzie VAT czynnym podatnikiem, nabywca również będzie krajowym VAT czynnym podatnikiem.
Jak technicznie rozwiązać stosunek pracy w związku ze śmiercią pracownika? W jakim czasie należy wypłacić odprawę pośmiertną? Zmarła miała męża, dzieci są pełnoletnie, nie uczą się. Co z wynagrodzeniem pracownika i ekwiwalentem za urlop?
W 2024 r. przedsiębiorstwa górnicze nie będą płacić zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych. Zmiana ma poprawić płynność finansową przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem węgla kamiennego, objętych systemem wsparcia.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nadzorujący procedurę udzielania wsparcia odbiorcom energii jest uprawniony do uzyskania dostępu do akt podatkowych w związku z prowadzonym postepowaniem lub kontrolą prowadzoną na podstawie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie cen energii. W związku z przedłużeniem wsparcia dla odbiorców energii na 2024 r. zmieniono tytuł ustawy i dostosowano
Ministerstwo Infrastruktury opublikowało w Monitorze Polskim stawki opłaty elektronicznej dla dróg krajowych, na których jest pobierana opłata elektroniczna za przejazd pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Nowe stawki obowiązują w 2024 r.
Minister Finansów określił limit składki zdrowotnej, która będzie mogła być rozliczona w kosztach podatkowych albo odliczona od dochodu w 2024 r.
Usuwanie i rozbiórki tablic i urządzeń reklamowych wzniesionych legalnie na terenie gminy – wyrok TK
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodny z konstytucją jest brak zapewnienia ustawowych podstaw i trybu dochodzenia odszkodowania przez podmioty zobowiązane do usunięcia i rozbiórki tablic i urządzeń reklamowych wzniesionych legalnie na terenie gminy.
Zgodne z konstytucją jest zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z dniem wniesienia skargi do sądu administracyjnego, do dnia doręczenia organowi podatkowemu odpisu orzeczenia sądu administracyjnego ze stwierdzeniem jego prawomocności.
Przedłużono możliwość korzystania z bankowozów wykorzystujących pojemniki specjalistyczne, które nie spełniają nowych wymagań wprowadzonych od 2024 r.. Na mocy obowiązującego od 1 stycznia 2024 r. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji można z nich korzystać aż do czasu ich wyrejestrowania. Muszą jedynie spełniać dotychczas obowiązujące wymagania.
Za pomocą konta w e-Urzędzie Skarbowym można wysyłać i odbierać dokumenty. Z takie formy kontaktu z urzędem mogą skorzystać również m.in. firmy, fundacje i stowarzyszenia. Doręczenie pisma w tej formie jest równoważne z listem poleconym.
Problem zapisu „minimalne wynagrodzenie zgodnie z obowiązującymi przepisami” w umowach o pracę powrócił wraz ze zmianą minimalnego wynagrodzenia za pracę dwa razy w roku.
Czy będąc dużym podmiotem i zatrudniając 100 pracowników muszę do 31 grudnia 2023 r. wdrożyć ustawę o sygnalistach?
Pracodawcy, którzy tworzą plany urlopowe powinni je opracować na przyszły rok do końca 2023 r., pomimo, że termin ten nie został wskazany w przepisach. Jednak pracownik nabywa prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego w danym roku 1 stycznia, a zatem już w styczniu może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o jego udzielenie.
Spółka z o.o. finansuje pracownikom zakupy okularów oraz soczewek korekcyjnych. Nie zawsze zakupy te są zalecone przez lekarzy przeprowadzających badania okresowe. Czy do kosztów uzyskania przychodów spółka może zaliczać tylko wydatki na nabycie okularów oraz soczewek korekcyjnych w przypadkach zaleconych przez lekarzy, czy we wszystkich przypadkach?
Czy w wewnątrzzakładowych zapisach dotyczących uprawnień w zakresie przyznawania benefitów ze środków obrotowych pracodawcy można zawrzeć następujące warunki: benefity przysługują jeśli: a) pracownik jest zatrudniony co najmniej 3 miesiące, b) pracownik nie znajduje się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę?