W związku z zaistniałym błędem w stawce w kasie rejestrującej odprowadzałem podatek VAT w stawce wyższej aniżeli wynika to z przepisów określających stawki podatku na konkretne produkty. Pomyłkę chcę naprawić, dokonując korekt na podstawie danych zawartych w pamięci kasy fiskalnej. Czy jest to możliwe? Czy w tej sytuacji powstaje nadpłata podatku skoro nie zwracam "nadpłaconej" kwoty klientom?
Firma finansuje testy na COVID-19 wszystkim pracownikom. Okazuje się, że są to całkiem spore koszty. Czy w tej sytuacji należy utworzyć dodatkowe konto analityczne dla tego typu wydatków?
Podatnik otrzymał kilka płatności za pomocą mechanizmu podzielonej płatności. W efekcie na rachunku VAT zgromadził sporą kwotę. Czy można wykorzystać te środki do zapłaty składek ZUS?
Gdy kupiłeś kasę fiskalną po terminie na jej wprowadzenie, nie możesz skorzystać z ulgi na jej zakup
Podatnik ze względu na rodzaj prowadzonej przez siebie działalności miał obowiązek przejść z dniem 1 stycznia 2021 r. na kasę online. Jednak z różnych względów tego nie zrobił. Czy jeśli kupi taką kasę w kwietniu, to wciąż będzie miał prawo do ulgi z tego tytułu?
Klient naszego biura rachunkowego dostarczył dokumenty 19 dnia miesiąca. Umowa o świadczenie usług księgowych zobowiązuje klienta do dostarczania kompletnej dokumentacji do 5 dnia następnego miesiąca. W związku z tak późnym dostarczeniem dokumentów nasze biuro nie było w stanie przygotować na czas obowiązującej jeszcze wtedy deklaracji VAT. Została wysłana w kolejnym miesiącu wraz z przygotowanym dla
Jesteśmy biurem rachunkowym. Obsługujemy prywatną szkołę, która do prowadzenia zajęć zatrudnia na podstawie umowy o pracę m.in. osoby duchowne. Jedna z tych osób uległa w marcu 2021 r. wypadkowi na terenie szkoły. Zdarzenie to zostało uznane za wypadek przy pracy. Czy osobie tej przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego? Wiemy, że osoby duchowne opłacają również składki na własne ubezpieczenia
Od 1 marca 2020 r. do 31 marca 2021 r. prowadziłem działalność gospodarczą we Francji (sprzedaż produktów ekologicznych). Z tego tytułu podlegałem ubezpieczeniom we Francji i odprowadzałem składki na ubezpieczenia do tamtejszego systemu. Była to moja pierwsza działalność - nigdy wcześniej nie prowadziłem działalności, ani w Polsce, ani w innym państwie. Od 1 kwietnia 2021 r. będę prowadził działalność
Większościowym wspólnikiem-komandytariuszem w spółce komandytowej jest spółka z o.o. Czy wypłacając spółce z o.o. kwoty tytułem udziału w zyskach, spółka komandytowa może stosować zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 22 ust. 4 updop?
Ze względu na pandemię koronawirusa postanowiliśmy zawiesić na pewien czas działalność naszej firmy. Zajmujemy się organizacją wesel i różnego rodzaju eventów. Na najbliższe kilka miesięcy postanowiliśmy zrezygnować z naszego dość pokaźnego biura i wynająć lokal, w którym dotychczas prowadziliśmy działalność, tj. przyjmowaliśmy klientów, prezentowaliśmy naszą ofertę. Umowę najmu podpisaliśmy od 1 stycznia
W 2020 r. złożyłem oświadczenie, że chcę korzystać z możliwości rozliczania PIT w formie liniowej. W tym roku nie złożyłem takiego oświadczenia. Czy dobrze postąpiłem?
X spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) w toku prowadzonej działalności gospodarczej wystawia i otrzymuje tzw. faktury uproszczone w postaci paragonu fiskalnego z numerem NIP nabywcy opiewającego na kwoty do 450 zł brutto. Paragon wystawiany w takich przypadkach zawiera te same elementy co każdy inny paragon i wystawiony jest w tej samej serii paragonów, dodatkowo zawierając jedynie NIP nabywcy. Co jest
W naszym zakładzie pracy na czas pandemii COVID-19, w związku z pojawiającymi się zakażeniami, dyrektor nakazał ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktów między pracownikami. Wszelkie sprawy mają być załatwiane telefonicznie. Nie mamy jednak służbowych telefonów. Jeden z pracowników oświadczył, że nie będzie odbierał telefonów od kierownika (w godzinach pracy) w sprawach służbowych z prywatnego
Jesteśmy firmą produkcyjną. Od dłuższego czasu borykamy się z problemem nadużywania przez pracowników przerw na palenie papierosów. Mamy czytniki magnetyczne, więc wiemy, ile czasu dany pracownik spędza na paleniu. Z naszych rejestrów wynika, że każdorazowo są to przerwy około 5-10-minutowe. Podczas zmiany pracownicy potrafią wykorzystać nawet 5-6 takich wyjść. Stąd pomysł kierownictwa, aby każdemu
Dokonuję zakupu węgla, w tym tzw. ekogroszku, który charakteryzuje się różną wilgotnością deklarowaną przez sprzedawców. Zanim dokonam sprzedaży węgla na rzecz klientów, wcześniej go suszę oraz pakuję w worki. Czy mogę zaliczyć do kosztów ubytek w wadze węgla, jaki występuje pomiędzy wagą węgla nabytą przeze mnie a wagą sprzedaną klientowi? Ubytek ten jest skutkiem odparowania wody z pierwotnej wagi
W czasie przestoju pracodawca chce skierować pracowników do wykonywania innej pracy. Czy ma do tego prawo? Ile powinno wynosić wynagrodzenie za pracę innego rodzaju?
Czy spółka z o.o. ma obowiązek żądać od członków rady nadzorczej oświadczeń mających na celu zidentyfikowanie podmiotów powiązanych, o których mowa w art. 11a updop?
Jak prawidłowo ujmować i rozliczyć w księgach rachunkowych i podatkowo zakup środków ochronnych dla pracowników w postaci maseczek, masek ochronnych, płynów i past dezynfekujących?
W 2020 r. złożyłem oświadczenie, że chcę korzystać z możliwości rozliczania PIT w formie liniowej. W tym roku nie złożyłem takiego oświadczenia. Czy dobrze postąpiłem?
Spółka z o.o. sfinansuje zakup okularów dla członka zarządu. Problem polega na tym, że członek zarządu jest jednocześnie pracownikiem spółki. Czy spółka będzie mogła odliczyć VAT z faktury za okulary?
Prowadzę księgarnię, w której jednocześnie jest wydzielone miejsce spełniające funkcję czytelni-kawiarni. W miejscu tym osoby, które kupiły książkę (bądź jej nie kupiły), mogą wypić kawę, herbatę oraz zjeść ciastko. Moje pytanie dotyczy kas on-line. Czy powinnam rejestrować obrót z tej działalności osobno na dodatkowej kasie on-line, czy też wszystko, tak jak to robiłam dotychczas, ewidencjonować na
Podatnik chce stosować metodę kasową VAT. Czy musi do tego celu uzyskać zgodę naczelnika urzędu skarbowego?
Czy do wysyłanego e-sprawozdania do KRS należy również załączyć uchwałę o udzieleniu absolutorium zarządowi?
Wynagrodzenie przysługujące naszemu pracownikowi jest zajęte przez komornika (zawiadomienie o dokonywaniu potrąceń dotyczy wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy). Na święta wielkanocne przyznamy pracownikom paczki dla dzieci i bony towarowe. Otrzyma je również zadłużony pracownik. Czy powinniśmy dokonywać potrąceń z tych świadczeń?
Podatnik przystępuje do przetargu na przebudowę budynku szkolnego na internat. Czy prace budowlane w tym zakresie będą opodatkowane VAT według stawki 8%?